Ekologicky i ekonomicky

Ač ne prvoplánově, ekologický životní styl s sebou přináší často i finanční úspory. V dnešní době zdražování je to určitě pozitivní informace. Pojďme si ukázat konkrétně, jak můžete eko přístupem ulehčit svému rozpočtu.

Potraviny z místních zdrojů

Ceny potravin se neustále zvyšují. Jíst se musí a nákupu potravin se nevyhneme. Pokud máte možnost, nakupujte co nejvíce potravin od místních pěstitelů a výrobců. Lokálně koupíte vejce, brambory a další zeleninu, mléko, jablka a jiné ovoce i maso. Určitě vás překvapí kvalitou, ale i cenou.

Voda, elektřina, topení

Zbytečné plýtvání energiemi a přírodními zdroji je nejen neekologické, ale také vysává naše finance. V každé druhé domácnosti se však najde zapnutá televize, kterou nikdo nesleduje, rozsvícené světlo v prázdných místnostech, voda tekoucí proudem při mytí zubů, přetopený byt a další zdánlivé maličkosti, které však v konečném důsledku mají za vinu nedoplatky za energie.

Nepodléhat konzumu

Nadnárodní společnosti a jejich mediální agentury dokážou spotřebitele dokonale přesvědčit o nezbytnosti jejich výrobků. Ve skutečnosti toho člověk potřebuje opravdu málo. Často pak dochází k impulsivním nákupům věcí, které vůbec nevyužijeme. Přínos z takovéhoto nákupu není na naší straně, ale na straně výrobce a jeho finančního zisku. Když už jdete nakupovat, vybírejte věci kvalitní, s dlouhou dobou použitelnosti a jen takové, které opravdu potřebujete.

Praní v mýdlovém slizu

Pokud často perete, prací prostředky jsou také určitě nezanedbatelným měsíčním výdajem. V přírodě snadno odbouratelným a zároveň maximálně úsporným prostředkem na praní prádla je doma vyrobený prací gel z jádrového mýdla a sody, známý pod názvem mýdlový sliz. Náklady na jedno praní tak snížíte na 0,50 Kč.

Látkové pleny

Pro rodiny s malými dětmi jsou významnou položkou v rodinném rozpočtu jednorázové plenky. Stále více moderních rodičů volí plenky látkové. Jsou šetrnější k životnímu prostředí a navíc můžou snížit náklady na přebalování minimálně na polovinu. Za celé plenkové období dítěte se finanční úspora může vyšplhat až na 15 tisíc korun. Ještě větší úsporu nabízí tzv. bezplenková komunikační metoda, podle které se učí rodič rozpoznat vyprazdňovací potřeby dítěte a podrží ho nad nočníčkem. Odpadá tak potřeba pořizovat a prát plenky.

Voda z vodovodu

Dodržovat pitný režim je nutnost. Doporučujeme pít čistou vodu, která nám teče přímo z kohoutku. Voda ve vodovodní síti je pravidelně prověřována a její kvalita je vysoká. Není nutné kupovat vodu balenou, jejíž výroba a spotřeba zatěžuje životní prostředí, ale navíc je zbytečně drahá.

Levný úklid

Pro čištění skel a všech hladkých povrchů se osvědčily utěrky z mikrovlákna, které fungují i bez použití čisticích prostředků. Pro odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice nebo vodovodních baterií použijte obyčejný ocet. Návod najdete v tomto článku. Dalším ekologickým a také levným čisticím prostředkem je jedlá soda, která má mnoho využití.

Pokud máte další tipy, jak být šetrnější k životnímu prostředí a zároveň ke své peněžence, neváhejte přidat komentář!

2 Comments

  1. Blanka 11.3.2015
  2. Návštěvník 29.1.2012

Přidejte komentář