Bezplenková komunikační metoda

Hledáte ekologický způsob, jak řešit vykonávání potřeby vašeho miminka? Jednorázové pleny jste zavrhli rovnou, přemýšlíte nad plenami látkovými, ale chcete jít ještě dál? V takovém případě je pro vás ideální tzv. bezplenková komunikační metoda (BKM). Při této metodě nejenže nevzniká žádný odpad, ale je i velmi finančně nenáročná. BKM vyžaduje a zároveň vytváří silné pouto mezi dítětem a rodičem a tím pozitivně podporuje jejich vztah.

Základem této metody je to, že se rodiče učí rozpoznat, kdy dítě bude konat potřebu. I malé miminko totiž vydává určité signály, že bude čůrat nebo kakat (zavrtěním se, zvukem apod.), na který rodič reaguje – dá jej včas nad nočník, aby si ulevilo. BKM aneb přirozená hygiena kojenců je vhodná pro všechny. V Jižní Americe, Africe, Asii se tato metoda běžně praktikuje a nyní ji znovu objevujeme i v Evropě. Metoda silně prohlubuje vztah rodičů a dítěte, jejich vzájemnou důvěru a komunikaci.

A jak tedy BKM funguje?

BKM vychází z toho, že miminka hned po narození umí vědomě uvolnit své svěrače a rodiče jim mohou umožnit vykonat potřebu mimo své oblečení nebo plenku. Nesedící děti se drží v klubíčkové poloze nad vhodnou nádobou – miskou, toaletou nebo umyvadlem.

Používají se čtyři základní principy:

  1. zvukový signál od rodiče – ve chvíli, kdy dítě podržíme nad nádobou, vydáme zvukový signál (například “”čurů) a tím dáme dítěti najevo, že nyní se opravdu může uvolnit a potřebu vykonat.
  2. načasování – stejně jako dospělí i děti potřebují na záchod po dlouhém spánku a po jídle. V tuto dobu je velká pravděpodobnost, že budete s BKM úspěšní.
  3. signál od miminka – již od narození s námi děti komunikují o své potřebě pomocí signálů. Signály jsou velmi individuální, ale mezi nejčastější patří pláč, velký neklid, zadívání do prázdna nebo různé zvukové signály. Začneme-li tyto signály vnímat a s děťátkem komunikovat a jeho potřebě vyhovíme, stávají se signály čím dál více zřetelnějšími.
  4. intuice – pokud jsme s dítětem často ve fyzickém kontaktu, spíme spolu v posteli, nosíme ho často v šátku, pak jsme natolik naladěné na jeho potřeby, že předem vycítíme, kdy se mu chce čůrat.

Můžeme začít s jedním z výše popsaných způsobů a třeba nakonec budeme uplatňovat všechny. To je individuální a záleží to jen na miminku a rodičích. Nejdůležitější je však to, aby se rodiče na BKM neupínali a tím nestresovali sebe a zároveň i své miminko. Tato metoda vychází z přirozenosti a tak by se měla i praktikovat.

Jak a kdy s BKM začít?

Jak a kdy začít je opět velmi individuální. Pokud například žena prožila těžký porod nebo musí řešit problémy s kojením, bude vhodnější BKM odložit na později. Někteří rodiče, zejména u prvorozeného dítěte, potřebují čas, aby se srovnali se všemi změnami, které je v životě potkaly.

Pokud je však všechno v pořádku, můžeme začít praktikovat hned po narození. Některá miminka rodiče ani čekat nenechají – vysílají nepřehlédnutelné signály a pokud o BKM aspoň něco víme, můžeme začít hned. Je možné začít i později, ale dítě již aktivně o vylučování nekomunikuje a BKM se proto stává obtížnější. Minimálně však můžeme i u starších dětí využívat metodu časování.

Pomůcky pro BKM

Při BKM rodiče využívají jako pojistku plenky. Plenka neslouží jako toaleta, ale pro zachycení případné nehody. Proto je vhodnější používat plenky látkové, a to buď kalhotkové, nebo klasické čtvercové. Stačí použít minimální plenku, ale spolehlivé svrchní kalhotky, které zabrání prosáknutí vlhkosti na oblečení, například merino kalhotky od Bundle of Joy, které se snadno stahují ze zadečku.

Využijeme také oblečení, které se snadno a rychle vysvlékne. Velmi se osvědčily návleky na nožky.

A také potřebujeme nádobu na čůrání – nejčastěji se využívá čínský nočník, který se dobře drží mezi nohama. Ale dobře poslouží i jakákoliv jiná miska a dítě můžeme nosit i nad umyvadlo či toaletu.

Výhody bezplenkové komunikační metody

Dítě tráví minimální čas v mokré či znečištěné plence. Nehrozí mu tak opruzeniny a hlavně si uvědomuje, že mokrá plenka není v pořádku. Když ho nestihneme dát vyčůrat mimo plenu a plenka je počůraná či dokonce pokakaná, dítě to vždy spolehlivě hlásí a nechce v mokré pleně být. Přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde.

Maminka, která má s BKM zkušenosti, říká:

“Naše malá dcerka mě na BKM přivedla sama. Všimla jsem si, že se většinou vykaká po rozbalení plenky. Začala jsem ji tedy dávat nad umyvadlo a později nad toaletu a všechno kakání a většina čůrání tak zkončilo mimo plenku. Plenky jsme používali stále, ale díky této metodě vydržely déle suché a malá byla spokojená.

Přidejte komentář