Octem proti vodnímu kameni

Také vás trápí boj s vodním kamenem? Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, určitě víte, o čem je řeč. Voda po zaschnutí zanechává bílé skvrnky na vodovodních bateriích a dno rychlovarné konvice občas připomíná krápníkovou jeskyni. Jak změnit tvrdost vaší vody neporadíme, ale jak odstranit vodní kámen, bez agresivní a přírodu ohrožující chemie, ano. Máme pro vás několik tipů a v hlavní roli bude ocet.

Čištění rychlovarné konvice

Pro průběžné čištění rychlovarné konvice bude stačit slabší roztok octa a vody, například v poměru 1:1. Roztok nalijte do konvice, postačí 1 cm ode dna a nechte přejít varem.

Pokud je vrstva kamene větší, nalijte do konvice ocet nezředěný a opět nechte projít varem, i opakovaně.

Pro prevenci usazování kamene nenechávejte v konvici stát vodu.

Odstranění vodního kamene v pračce

Pro správnou funkci pračky je nejlepší odstraňovat vodní kámen pravidelně. Jednou z možností je 1x za měsíc nalít do bubnu pračky 0,5 litru octa a zapnout program s teplotou 90 stupňů. Další možností je přidávat ke každému praní do přihrádky na aviváž 2 lžíce octa. Prádlo po octu cítit není, ocet bude působit preventivně proti usazování kamene a navíc má dezinfekční vlastnosti.

Pokud však o vaši pračku průběžně nepečujete, vodní kámen se určitě projeví. Zanesení pračky kamenem poznáte výrazným snížením účinnosti praní. Prádlo bude špatně vyprané a po usušení jako by zatuchlé. V tomto případě nalijte do bubnu pračky celý jeden litr octa a opět použijte program na 90 stupňů. Pokud se účinnost praní nezlepší, proceduru zopakujte.

Jak na baterie, umyvadla, vany

Pro navrácení lesku hladkým plochám připravte tento roztok: 1 díl octa, 1 díl vody, půl dílu citronové šťávy. Citronová šťáva zneutralizuje zápach octa. Roztok nalijte do prázdné nádobky s rozprašovačem.  Nastříkejte, nechejte chvíli působit, pak setřete hadříkem a podle potřeby vyleštěte utěrkou z mikrovlákna. Výsledkem bude lesk jako blesk, který dlouho vydrží.

Máte zkušenosti s odstraňováním vodního kamene za pomocí octa? Napište do komentářů.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

9 komentářů

  1. tomas 26.4.2017
  2. Andrea 23.8.2014
  3. alice 18.2.2014
  4. Jana 12.1.2014
  5. Marie 18.10.2013
  6. Yaaro 21.6.2013
  7. David 3.2.2013
  8. maja 13.9.2012
  9. Petr 23.2.2011

Přidejte komentář