Každý sáček se počítá

Zelená a modrá, pro blázny je dobrá. To je známé přísloví říkající, že obléknout si zelenou a modrou barvu není zrovna zdravá volba. A co naše planeta? Ta je také zelená a modrá. Je pro blázny? Asi jo.

V dnešní době jsou snad všichni lidé blázniví, každý svým osobitým způsobem. Bláznivá se může zdát i snaha změnit něco v životním prostředí. Není tomu tak. Každý sáček se počítá. Teda spíš naše planeta počítá každý plastový sáček, který nepřistane na některé ze skládek na jejím povrchu. Možná se vám to zdá úsměvné, ale je to tak.

Nejtěžší je totiž začít

Ať už se jedná o maličkosti, nebo úplnou změnu životního stylu. Já sama jsem si před nedávnem uvědomila, že třeba v kosmetice se protočí obrovské množství plastových odpadů, nemluvě o chemikáliích používaných při výrobě. Tak jsem si řekla, že to chci zkusit jinak.

U vlasů!

A, jako dlouhovláska, kde jinde než u vlasů. Ke své radosti jsem objevila tuhé šampony. Některé dokonce obsahují příměs balzámu, takže místo zdlouhavého mytí vlasů šamponem a balzámem si teď vlasy jednoduše jednou namydlím, opláchnu a je hotovo!

Tuhé šampony jsou dokonce často prodávány v papírových recyklovatelných krabičkách, takže si nemusíte dělat starosti s nadbytečným odpadem.

A že je to malý krůček?

Ano, je. Ale jak jinak se naučit změnit návyky než po malých krůčcích?

Po přehodnocení kosmetiky může přijít třeba nošení vlastních pytlíků na nákup, používání látkových tašek nebo nakupování v bezobalových obchodech. Že se vám to zdá hrozně složité? Nezoufejte, nikdo přece není dokonalý a každý nějak začínal. A hlavně, každý sáček se počítá!

Bára Polišenská, ekologické batole