Pokud se rozhodnete pro ekologické praní, narazíte určitě na mnoho způsobů, jak na to. Na trhu existuje poměrně široká nabídka ekologických pracích prostředků, které je ale většinou potřeba dovážet ze zahraniční a po spotřebování zůstává odpad – plastový obal. Jako nejekologičtější způsob praní v českých podmínkách vyhrává na celé čáře mýdlový sliz.
Výhody a nevýhody mýdlového slizu
Mýdlový sliz je nezávadný pro přírodu, neobsahuje žádné fosfáty a barviva. Je velmi levný a nezpůsobuje alergie.
Protože sliz neobsahuje optické rozjasňovače, bílé prádlo není zářivě bílé. Také se může stát, že nebude stačit na všechny skvrny, což však snadno vyřešíte použitím například soli na skvrny.
Ingredience
Budeme potřebovat mýdlo na praní o váze cca 175 g. Nejlevnější je jádrové mýdlo, které stojí kolem 10 Kč a je k dostání v každé drogerii. Je možné použít i jiná mýdla, ale jsou o něco dražší. Například mýdlo z olivového oleje, které je opravdu čistě přírodní.
Další přísadou je prášková prací soda v množství 150 g. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba 15 Kč za 300 g. Pozor na překročení množství sody, mohlo by dojít k zašednutí prádla.
Postup výroby domácího mýdla
Mýdlo nastrouháme na běžném struhadle (čím jemněji, tím lépe), nasypeme do kyblíku s asi litrem horké vody a za stálého míchání necháme rozpustit. Přidáme sodu, také mícháním necháme rozpustit a celý kyblík dolijeme horkou vodou do 10 litrů. Vody může být více i méně, pak je sliz řidší nebo hustější a podle toho pak upravujeme dávkování. Teď si můžeme udělat třeba kávu. Až sliz vychladne, je naše dílo hotovo. V závislosti na množství vody bude mít sliz gelovou až pudinkovou konzistenci.
Doporučujeme si předem přichystat nádoby na uskladnění slizu, aby pak nevznikl problém – kam s ním? Můžete použít například prázdné PET lahve nebo nádoby od jiných pracích prostředků.
Použití
Sliz dávkujeme přímo do bubnu pračky, cca 250 ml na jedno praní. Dávka závisí na koncentraci slizu a také na stupni znečištění prádla. Ideální dávkování určitě každý zjistí po prvních několika praních.
Jak na skvrny
Pokud se chystáte prát skvrny od jídla nebo od trávy, doporučujeme před samotným praním použít žlučové mýdlo, které je k dostání také v drogériích, například v DM za cca 12 Kč. Skvrna se namočí, potře mýdlem a párkrát promne v ruce.
Dalším prostředkem je sůl na skvrny. Jde o čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a sodu. Krásně vybělí například látkové pleny.
Aviváž
Doporučujeme nepoužívat žádnou aviváž, ať už z ekologických, tak i zdravotních důvodů. Na dětské prádlo je přímo nevhodná a na ostatní prádlo zbytečná. Prádlo vyprané v mýdlovém slizu je měkké a má jemnou mýdlovou vůni.
Do přihrádky na aviváž můžete přidat trochu (2 lžíce) octa – pomáhá odstranit zbytky pracího prostředku, čistí pračku a také desinfikuje. Prádlo octem po vyprání cítit není.
Náklady na domácí výrobu mýdlového slizu
10 litrů slizu vyrobíme za cca 17 Kč (při použití jádrového mýdla) a s touto várkou vypereme až 40 praček. Jedno praní tak vyjde na cca 0,5 Kč.
Pokud máte své zkušenosti a rady, podělte se s námi a přidejte ke článku komentář.
Kde jste vzali to mýdlo za desítku? Všude je 20.-a více.
Hezký den, zjistíme u pvůodní autorky daného návodu a doplníme to do samotného textu, děkujeme za váš podnět.
Moc děkuji za recept!
Nemáte vůbec zač!
Pekne zdravim,v slize periem asi pol roka,mydlo mám Jeleňa ( bol v Lidli) pradlo má nádhernú jemnú prádlovu vôňu ako za môjho detstva. Susim vonku.A je neuveriteľné jemné ako po žiadnej avivazi. len mám jeden problém,urobil sa mi na bubna práčky taký šedý povlak. Periem pritom najcastejsie len na 40. Stalo sa to už niekomu.Vodu máme mäkú.
Prave proto, ze peres jen na 40, pracka se musi vycistit, fakt nechapu,jak si bezna domacnost muze vystacit jen s 40 (fuj!), rucniky, povleceni prat na 60, uterky, hadry na 95, poud tohle delas, nemel by byt problem, dalsi varianta je samotny cistici program na pracce, kdy se pracka vycisti bez pradla 95stupni, pripadne hodit do bubnu hadr
Dobry den, nevim v cem je chyba, ale pokazde se v kyblu se slizem udela spousta vody kolem. Samotny sliz je soudrzny, nesrazeny. Jeste se zeptam, ten ocet davat na zacatku prani nebo na konci, jako avivaz? Moc dekuji.
Ja mám prádlo také jemnucke a nedávam žiadny ocot.☺
Dobry den,
zacala jsem experimentovat s mydlovym slizem. V drogerii mi dali velke baleni jedle sody a na obalu pisou,ze je vhodna na prani, myslela jsem tedy, ze je vse Ok, az ted,kdyz mam sliz hotovy, jsem zjistila, ze je ze spatne sody. Poradite co s tim? Da se takovy sliz pouzit nebo ho mam vylit?
Dekuji za odpoved
Já bych ho vyzkoušela a uvidíte, jak bude prát 🙂 Myslím, že jsem ho taky jednou udělala z jedlé sody a pral skvěle 🙂
Ahoj, prosím, poraďte jak OVONĚT prádlo výpravné v mýdlovém slizu? Někdo tady psal olejíčkem, ale etericky olej který je vhodný na kůži stojí 80,= a na dlouho to nevydrží…
A co pomáhá na zápach z pračky? Zkusila jsem ocet do bubnu a na 90°C vyvyřit a stejně je to cítit ….
Na zápach v pračce nejlépe 3-4 litry octa + 4-5 kypřící prášky do pečiva.Pak následně vyvařit.
Ušetřím vám peníze. Kypřící prášek není nic jiného než jedlá soda+mouka. Mouku k praní nepotřebujete, vám k čištění stačí ta soda, v tomto případě zcela jedno jestli bude jedlá či prací. Nevím sice jaký je přesný mechanismus odstranění pachu, nicméně ta soda bude jednoznačně neutralizována na octan sodný ( mimochodem známý jako regulátor kyselosti E262). Prací je ovšem lacinější a “koncentrovanější”.
já nakapu do lahve octa 10kapek levandulového a 10kapek teatree, to mi vydá tak na 20praní(máchání), to by mi ten levandulový by vydržel alespoň na půl roku, kdybych ho na nic jiného nepoužívala, to není zas tak krátká doba 🙂
Dobrý den,
už po několikáté se mi stalo, že mi vše nesezlivoatělo. Dnes dokonce udělalo něco jako sraženinu navrchu a vodu kolem. Jako když je to sražené mléko. Použila jsem Lanzu 1/4 a sodu 75 g (Bika- od yellow and blue)o krystalické sodě jsem neslyšela. nevíte kde by se dala koupit. No a postup byl zalít 3 litry horké vody nastrouhané mýdlo a pak přisypat sodu. Myslíte, že se má sypat až do vychladlého a nebo jen do menšího množství vody a vodou pak až ředit? Jsem trochu v koncích ..možná i poměr 1:1 není v pořádku. Nu nechtěla jsem toho dělat tolik tak si recept zkusila upravit jen na 3 litry, ale vidím, že to drhne.
Lanza mýdlo? Jakou sodu? Bikarbonu? Vždyť to je jedlá soda a píšou to i na jejich stránkách, že se nemá používat na praní 😀 Obyčejnou krystal sodu prodávají v každé normální drogerii. Na Lanzu taky zapomeňte, vypadá to, že moc podléháte značkám… Zajděte třeba do Tety, kupte obyčejného Jelena a sodu na praní. Ony vám tam prodavačky určitě rády poradí. A uvidíte, že vás věc nezklame. Pokud Kupujete Lanzu kvůli vůni, doporučuju do slizu nalít nějaký esenciální olej. Já dávám levandulový. Mám děti ekzematiky a výborně to snášejí.
Já osobně bych do slizu voňavé mýdlo nedávala,” proč?,,protože mýdlo časem žlukne a prádlo smrdí,dáváte mýdlo mezi prádlo?,jestli ano a máte jej delší dobu v prádle tak prádlo taky nevoní tak jak byste si přála,dostala jsem mýdlo z ciziny v krabičce vonělo ohromě,když jsem jej dala do cích tak mi nevoněly,naopak byli cítit zžukle,nejlépe vám prádlo provoní usušená levandule,skuste a ucítíte. 🙂
Na vybeleni pradla pred pranim doporucuji perkarbonat sodny. http://www.fichema.cz/53-perkarbont-sodn
Dobrý den,chci se zeptat,zda se toho dá udělat i méně a kde to skladujete?
Já toho dělám polovinu, tedy pět litrů a skladuju v zavařovačkách, z nich to pak nabírám lžící:)
Supr článek a těšíme se na další příspěvky.
Jinak na bělení mám recept nejlepší a asi nejlevnější – ale i to je relativní 😉 Je těžké to v některém období vychytat, ale peru jen když je venku sluníčko, popř. v zimě mráz (hlavně bez inverze!!), to pak prádlo pěkně vydesinfikuje a vybělí. Kam se hrabou vanishe a jiné odstraňovače skvrn. Mám 8měsíčního drobka a používám látkové pleny a žádná nemá do dnes ani flíček, nemluvím o nehodách na oblečcích – opravdu doporučuju. Je to ale za cenu, toho, že někdy neperete i 2týdny v kuse a pak se pračka protočí několikrát denně 😉
Při praní v mýdlovém slizu používám jako aviváž (potravinářskou) kyselinu citronovou (1 sáček 40 g) na 1-1,5 litru vody. Rozpustím a nalívám místo aviváže při praní – cca 1,5-2 dl. Prádlo je jakoby čerstvé, bez zápachu z jádrového mýdla, zkrátka na přivonění příjemné.
Heele, co jsem ještě našla na netu, zvláště rady k bělení mě zaujaly, když při používání slizu, na které se také chystám, prádlo není tak zářivé, třeba to někomu pomůže…
http://www.cesta-zeny.sk/news/rady-nasich-babicek-prani-pradla1/
Prosím jak to máte s pračkou, teta mi říkala, že praní v mýdle (léta zkušeností s praním látkových plen cca před 20lety) ničí automatickou pračku, a to proto, že se do pračky pouští studená a NE teplá voda. Prý to tu pračku zalepí a časem odrovná. jinak jsem už nastartovaná prát jen se slizem 😉
Mám půl roku starou pračku a se slizem peru poslední čtyři měsíce. Dneska jsem musela nechat vyměnit topné těleso. Bylo zničené od vodního kamene. S předchozí pračkou jsem bez problémů prala osm let s běžnými prášky (Persil, apod.) a teď v ní ještě pere matka. Tak něco na tom zalepení možná bude. Máte ještě někdo podobnou zkušenost?
Ono je třeba pračku občas vyčistit, stačí cca 1-2 za měsíc, podle frekvence praní. Stačí kyselina citronová cca 20dkg a projet naprázdno na vyvářku. Sliz za to nemůže – zato tvrá voda ano. Taky je možné ,že dáváte do slizu málo sody-protože ta je v něm právě na změkčení vody a rozpuštění minerálů v ní obsažených.
Děkuji za komentáře. Taky si myslím, že vodní kámen je z tvrdé vody…jo a na té sodě taky něco bude. Ještě pořád jsem nezkusila prát ve slizu na teplotu nižší než 60°C, pořád si nejsem jista, jestli by se sliz v chladnější vodě vubec rozpustil. Díky moc za rady 😉
Hezký den, peru ve slizu jen na 40 stupňů a to vše… K udržení barev přidávám lžíci octa, slouží jako ustalovač a také odstraňuje vodní kámen. Někdy projedu pračku jen s octem na 90 stupňů….
Ve slizu peru asi 3roky a ani jednou mě nenapadlo vyměnit ho za prací prášek.Do poslední máchací lázně přidávám cca 2dc octa. Pračka pořád funguje, nezanáší se.
peru ve slizu už roky,hlavně z důvodů finančních,že je to šetrnější k přírodě je logické,používám nejvíc mýdlo Lanza a jádrové.na skvrny používám citron,prádlo po vyprání ovoním olejíčkem taktéž z citronu a ještě jednou přemáchnu.jednou za rok si koupím prášek persil a namo ,to na bílé prádlo,obělí se a pak zase jedu mýdlo:-),když mi prádlo vlaje venku na sluníčku spokojeně se na ně dívám,jak ho mám pěkný,lepší než u sousedů ,pak se ještě pochválím,jak jsem ušetřila a mohla jsem si dopřát za ty peníze kvalitnější jídlo pro rodinu,jsem ráda že jste chytrý jako já,peru na 5chlapů a do své masérny a pohoda mějte se krásně mydlinkově chytrý holky!Ladka
Pranie týmto spôsobom prináša dobrý pocit z použitia minima chémie, úsporu v rodinnom rozpočte a spoločné chvíle pri ručnej príprave 🙂
Veľa zdravíčka
tady jsem to četla o té jedlé sodě… http://latkovepleny.cz/recept-na-mydlovy-sliz
Ahoj
asi sis to nepřečetla dobře tu jedlou sodu nebo krystalickou přidávají až do praní přímo do pračky a to z důvody ,, dle tvrdosti vody”. Jinak jsem chtěla namítnout že žádné mýdlo není ekologické – skutečná výroba mýdla je sama o sobě dost neekologická – takže pro paní co reagovala na článek od Vladimíra to že Vy se budete chovat ekologicky ještě neznamená že ostatní to dělají také. Možná zkusit jiný způsob výroby toho mýdla co? No nic já sama peru v Ecoveru což také není úplně 100% ekologické a hlavně mě u toho štve ta cena, v dnešní době vše co má nálepku ECO a Bio okamžitě dává prodejcům a výrobcům berličku jak navýšit cenu a vytřískat z nás oveček prachy. Nic nikdy není tak super jak se zdá a jak se jeví. Ale když se zamyslíme a budeme používat vlastní mozek a zkusíme hejbnout vlastním zadkem tak se možná zlepší naše životní pomínky i vztahy mezi lidmi. LUCIE
Mïlá Lucie,
velmi mne překvapila Vaše jedovatá odpověď na konci článku o vztazích mezi lidmi. Podle Vašeho uvažovaní zrovna nebudete patřit mezi Ty, kteří se snaží být na své okolí milý. Ale budete vnímána jako správná fúrie, která “to hned každému řekne co si myslí a má hotovo”. Jistě nehledáte kompromisy,ale svoji pravdu. Pepina
myslim, ze kompromis neni na miste, lepsi spis dohoda podle potreb vsech… taktez ani byt za vsech okolnosti mila neni na miste. na me to nepusibilo jako ze je furie, naopak, co rika je apel a myslim, ze i pravdivy, aby se nam zilo lepe…s cim se da souhlasit obecne…
ja nedelam sliz,pouzivam 2nastrohany mydla jelena a 1pytlik krystalicke sody,smicham dohromady.Vejde se mi to do mensiho kybliku.Davam primo do bubnu pracky asi 2lzice a nic se nezkazi a pere to velmi dobre.hezky den.
Tá soda má akú gramáž?
Zdravím, o mýdlovém slizu jsem nikdy neslyšela a opravdu mě to zaujmulo. Jen jsem se chtěla zeptat kam dáváte ty olejíčky na navonění, přímo do slizu? A jak dlouho sliz vydrží než se “zkazí”? Jinak můžu doporučit již zde zmiňované žlučové mýdlo. Doporučila mi ho teta, v dmku je za pár kaček, max. do dvacky a můžu potvrdit, že mi vypralo skvrny od mazu z kola a nemusela jsem ani dřít v ruce, šlo to samo a v pračce jsem je prala 3x a skvrny nezmizely a s tím mejdlem jsem je promnula a bylo to pryč.
S tím žlučovým mýdlem máte úplnou pravdu, na skvrny je výborné. Já dávám olejíček vždy než zapnu pračku do té přihrádky na prášek, asi 4-5 kapek. V létě používám svěží vůně jako eukalyptus a v zimě hřejivé citrusové, třeba grep či červený pomeranč, je to příjemné zpestření díky kterému se na praní těším 🙂
Už dva roky peru v mýdlovém slizu a jsem spokojená.Místo aviváže dávám panáka jablečnýho acta s několika kapkami vonného olejíčku.Např.levandule,jasmín,eukalyptus.jemně prádlo provoní.ve skříni pak mám daná voňavá mýdla a ty prádlo taky provoní.nesmíte mít ale nacpanou sříň,musí být vzdušná.Třeba cejchy tak mám voňavé pořád,i když na nějakou přijde řada až po delší době.
Prosím pomoc! nastrouhala jsem podle návodu jedno jádrové mýdlo, k tomu trochu marseilského, aby to vonělo, místo prací sody jsem dala 1 malý sáček (40 g) jedlé sody a napadlo mě tam nasypat ještě prací sůl, asi 5 lžic,… to vše se 2 litry horké vody. Začalo to nejdřív slizovatět a pak ohromně pěnit, takže to nakynulo přes 3/4 kbelíku a to, co jsem stihla nalít do petky, zase hezky vybublalo ven. Po vychladnutí to začalo tuhnout. Neměla jsem tam dávat tu jedlou sodu, nebo sůl? Co s tím? Děkuji.
Ahoj Pajo,ze své zkušenosti vím, že nemá cenu přidávat ani marseilské, ani jiné voňavé, moc vonět to stejně nebude.Nevím, proč tě napadlo dávat sodu jedlou-o tom není nikde zmínka, dává se jen prací a nejlépe krystalická..a prací sůl dej asi přímo do praní.Nejdřív se v horké vodě rozpustí nastrouhané mýdlo, a pak se pomalu přidává ta soda a dolévá vodou, protože to houstne a na jedno mýdlo se to doředí asi na 9-10 litrů.asi tak…
já četla i o jedlé sodě… že se tam může dávat
Já mám několik bambusových plen a peru je ve slizu, přidávám někdy i sůl na skvrny a ocet už jsem taky dávala a s plenkama se nic nestalo. Např. u plen Pop-in se píše, že se na praní nemá používat soda, která ve slizu je. Zjišťovala jsem proč, ale u dovozce jsem se nodopídila. Každopádně plenky jsou pořád stejné, tak nevím.
Dobrý den,
je možné použít mýdlový sliz na praní bambusových plenek? Vím, že jsou náchylnější a neměl by se na ně používat např. ocet nebo sůl na skvrny, tak se radši ptám. Včera jsem vyrobila první dávku slizu a vyprala v něm první pračku, tak čekám až uschne :))
hezký den
Tereza
Tak já bohužel ani nevím, co to bambusové plenky jsou,takže nevím…. jinak ve slizu peru asi 3 měsíce a jsem naprosto spokojená..ani na pračce žádnou újmu nevidím…
Světlé šmouhy mohou být důsledkem většího množství práškové sody (já dávám krystalickou a ještě jsem šmouhy neměla.)
Dobrý den, už nějakou dobu peru v mýdlovém slizu a jsem spokojená, jen drobná vada na kráse je u tmavého prádla, zůstávají mi na něm světlé čmouhy, tzn. prádlo se špatně vymáchá.Někdy ho dokonce musím po uschnutí (dřív se to nepozná) dát znovu vymáchat. Může to být pračkou?
Je dost možné, že ten sliz je hodně koncentrovaný, resp. že ho tam dáváš zbytečně moc. I některé pračky mohou, postupem času – stářím, napouštět při máchání méně vody, tím pádem máchání bývá míňe účinné. Dále teplota vody při máchání (velmi studená např u rodinných domků s vlastní studnou či vodovodní rozvod na vesnici) mají na tom veliký podíl.
Ahoj,taky asi měsíc peru ve slizu,nejdřív z Savon d Marseille (DM-necelých 40.-),myslela jsem, že bude vonět jako Formil s marseilským mýdlem(luxusní vůně),ale nic moc,tak řeším,čím prádlo ovonět, aby vydrželo ve skříni nějakou dobu voňavé.Ocet dávám do druhého máchání,a do posledního stejně dám silan,ten fakt vydrží.Do další dávky slizu zkusím nějaké voňavé mýdlo-asi FA,nebo nevím…Jinak s praním ve slizu jsem moc spokojená ale nejvíc mě baví ho dělat!!
na ovonění se používá pár kapek buď tea tree olejíčku nebo levandulový olejíček 🙂
ahoj, já si sliz y mýdla nevřím, dávám přímo do bubnu pračky malou odměrku nastrouhaného mýdla. Strouhám si mýdlo Lanza+jendo jádrové mýdlo a celý pytlík krystal.pr.sody. Lanza mýdlo voní krásně jako prací gel s Mars.mýdl. z Lidlu. jsem moc spokojená 🙂
Dobrý den,
v mýdlovém slizu jsem prala celý rok plenky a musím říci, že jsem byla naprosto spokojena. Zaujalo mě však, že mýdlový sliz nevyrábíte, ale smícháte mýdlo s krystalickou sodou.
Chtěla bych se zeptat, jak malou odměrku máte na mysli?
Děkuji Mirka
Dobry vecer,
vcera jsem zkousela vyrobit vlastni sliz ze sody(360g),vody(2L horke)a vlocek jelenniho mydla(360g),jak jsem to cetla na internetu.Jak mydlo zchladlo,tak i ztuhlo a ted mam hrnec hmoty,ktera se asi ani v pracce nerozpusti.Poradi mi nekdo,jak z toho znovu udelat sliz?
Dekuji
To jedině zkusit rozkrájet, přidávat horkou vodu a zkusit rozmíchat, možná i ponorným mixérem.
dobré bude to rozehřát v hrnci a pak dolít ještě aspoň 2-3litry vody.Já používám mýdlo jelen 1kostku tj.180g a 250g krastalické sody(někdy pro vůni přidám 1obyč.mýdlo které fasuji v práci:))a dolévám do 10litrového kbelíku
Řekla bych, že tam máš málo vody. Dva litry se použijí na začátek na rozpuštění mýdla, pak přidáš sodu, rozmícháš a potom ještě doředíš do 9-10 litrů. Jak to vychladne, tak je z toho sliz. Toto bych nakrájela, znovu nastrouhala a zředila.
Ahoj Tamaro,
Tvoje připomínka je sice již staršího data, ale měla jsem stejnou zkušenost. Při prvním pokusu o výrobu slizu jsem použila mýdlo Lanza (v době koupě bylo jediné na pultu obchodu, kde jsem nakupovala) a sodu krystalickou, kterou jsem přisypala od oka a po smíchání obou surovin jsem doplnila pouze pěti litry vody. Do pračky jsem vždy pomocí kelímku odkrojila kousek hmoty, kterou jsem následně rozmíchala s vodou, později jen rozmačkala v ruce a nakonec jsem ji do jedné várky prádla jen vyklopila a vždy se rozpustila i při teplotě 40°C. Takže spokojenost.
Dobrý den, už nějakou dobu peru ve slizu, ale včera jsem zkoušela udělat sliz z Olivového mýdla a sliz nezhoustl. Nevím, jestli je to tím olivovým mýdlem. Myslíte, že i když není hustý, můžu v něm prát? Bude mít “účinnost”? Stalo se vám taky, že vám nezhoustl? Děkuji za odpovědi 😀
Dobrý den, už jsem vyzkoušela různé mýdla a jejich kombinace na výrobu slizu a vždy nakonec zhoustnul. Předpokládám, že nezhoustnutí by na účinnost vliv mít nemělo. Můžete vyzkoušet a pak napište, jestli pere jak má:-)
jj, taky mi jednou nezhoustlo a pralo stejně, jen to bylo takové tekutější, to je tím že je tam málo sody.
Mýdlový sliz je super….dřív jsem na výrobu používala mýdlové vločky, velký pytel mi vydržel více než tři roky (kupovala jsem jako těhotná, malému budou v březnu tři), došly mi akorát minulý týden. Díky za tip-zkusila jsem nastrouhat marseillské mýdlo a voní úplně luxusně. Zásadní je pro mě ekonomická úspora (u nás se pere cca 2O praček prádla za týden) a ohled na životní prostředí- zejména žádné fosfáty podobné sračky. Peru v něm ale prádlo jen na 60 a 95 stupňů a funkční věci (sport) většinou v Ecover gelu, barevné prádlo na 3O v Lovele…Hanka.
dobry den tak jsem si udelala mydlovy sliz a mohu doporucit.priprava v pohode a pouziti taky.Jen na skvrny od jidla, travy atd. musim dat neco na odstraneni skvrn.
je jasne ze to neni uplne ve vsech smerech ekologicke, jak pise pan Vladimir,ale kazda snaha se ceni a priroda je za to vdecna.porovnani normalniho prasku a mydloveho slizu je urcite ekologictejsi.
No tak mydlovy sliz neni doma vyrobeny a ekologicky prostredek. Zivot mydloveho slizu z vami doporuceneho jadroveho mydla zacina na praseci farme kde se “ziskava” zvireci tuk na vyrobu tohoto “tradicniho” a “levneho” mydla. A na tom neni nic ekologickeho a trvale udrzitelneho a to se jeste nebavim o utrpeni zvirat.
Pokud pouzivame mydlo rostlinne, ktere ma krasny tvar nebo dokonce nejaky vylisek, jedna se o mydlo prumyslove vyrabene s ruznymi aditivy, ktere umoznuji mydlove vlocky (polotovar) nalisovat do pozadovaneho tvaru. Pozor jedna se i o mydla, ktera byvaji obvykle oznacovana jako prirodni. Nejsou, obsahuji chemikalie. Na vyrobu mydla potrebujete: tuk, NaOH nebo KOH, neco co mydlo ovoni, napr, esencialni olej a obarvi (kurkuma, skorice). Vsechno ostatni co je tam navic je tam navic a svadi k pouziti chemikalii, tak pozor.
Skutecne ekologicke mydlo a ne fundametalisticky euro-zeleny nesmysl ziskame pouze pouzitim doma vyrovbeneho mydla (tzn. ze jen my jsme schopni garantovat 100% prirodni suroviny) nebo mydla ktere koupime na trhu od malovyrobce a optame se na slozeni. Takovato skutecne eko mydla v naproste vetstine pripadu maji osklivy tvar nebo jsou maximalne kubickeho tvaru. Dokonala mydla nejsou dokonala, pokud nejste hroch.
Prosim o autora clanku o dalsi studii tematu, aby priste nemusel psat takoveto ekoblbiny. Kazdopadne diky za tip.
Děkujeme za názor. Škoda, že autor komentáře neuvedl, v čem pere své prádlo on. Čtenáři by to jistě ocenili.
Dobrý den!
Taky by mě to zajímalo, v čem pere pán. Myslím, že tu nejde o přesné složení a výrobu ingrediencí. Je to ekonomicky výhodné/levné, vypere to stejně jako drahý prášek a je to ekologické v tom, že to nadělá méně škody “v přírodě,” než ty moderní drahé prášky, které mají té chemie v sobě určitě mnohonásobně více.Člověk ušetří jak pěněžně, tak zdravotně (mluvím coby atopik = mám atopickou kůži, drahé prášky se spoustou chemie vyvolávají také alergie).S tímto práškem se chová člověk k přírodě určitě šetrněji… A je na každém z nás, co bude používat, jestli tomu někdo nevěří, nikdo ho nenutí!
Hezký den!
Tak tak
manželka s tim pere a pochvaluje si to, tak na tom asi něco bude.
V mýdlovém slizu peru už delší dobu a vyhovuje mi. Zatím jsem používala jen jádrové mýdlo, takže díky za tip na mýdlo olivové. Příště vyzkouším.