Třídění domácího odpadu – jak na to?

Každý den se v domácnosti setkáváme s tříděním odpadu. Neustále vyhazujeme něco do koše, prázdný obal od mléka, kelímek od jogurtu, balící papír, nedojezené jídlo z talířenebo reklamní letáky ze schránky …

Jak se doma má správně třídit odpad?

Odpady budou asi největším problem, se kterým se budeme v budoucnu potýkat. A přes všechna varování ekologických organizací většina domácností dnes odpad netřídí. A přitom stačí málo osvety.

Rozhodnutí šetřit životní prostředí začíná u samotného omezování vzniku odpadků. Sami se rozhodneme, jestli potřebujeme igelitový sáček nebo postačí papírový. Takže na začátek je na místě se snažit snižovat množství odpadků.

Pak přichází na řadu třídění a recyklace těch, kterých se musíme zbavit. Málokdo si uvědomuje, že odpad smícháný v domácnosti se již nedá roztřídit. Z tohto důvodu je nutné třídit už doma a být vzorem pro děti vyrůstající v domácnosti, kde se odpad přísně rozděluje. Takové chování se stane přirozeným a je jisté, že to budou potom dělat i ve vlastní domácnosti.

Tři odpadové koše

Naprosto postačující  je třídit doma odpad na tři skupiny:

  • plast,
  • sklo
  • a papír.

Co s plasty?

Plast, jako jsou PET lahve, obaly z jogurtu, zmáčkneme a odneseme do specielních kontejnerů. Plasty jsou předmětem mnoha výzkumů, aby je bylo možné dál zpracovávat a využívat.

Do kontejnerů na sklo a skleněné předměty nepatří keramika, porcelán a zrcadla.

A co papír?

Asi největší skupinu odpadků tvoří papír. Kartonové krabice, papírové obaly, kilogramy a kilogramy novin a reklamních letáků, nabídek a katalogů. To vše se dá znovu použít, pokuď to neskončí v jednom koši smíchané s ostatním odpadem Ale mezi papírový odpad nevhazujeme mokrý, mastný nebo znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír a hygienické potřeby.

Sběrné dvory jsou vybaveny pro sběr ostatních speciálních odpadků, jako jsou kovy, baterie, elektrotechnika, zářivky, oleje…. Seznam sběrních dvorů a další užitečné informace najdete na stránkách http://www.ekokom.cz a http://www.jaktridit.cz/.

Pouliční kontejnery

Textil a textilní výrobky je možné odložit do pouličních kontejnerů. Seznam mist kontejnerů najděte na stránkach organizací, které je provozují a zabezpečují jejich odvoz:

Věci, jako veškeré šatstvo, boty, závěsy, peřiny, koberce, plyšové hračky, textilní reklamní předměty, putují mezi sociálně slabé či uplrchlíky, případně do útulků pro opuštěná zvířata.

Potřebná charita

Nábytek, nádobí, stare knihy I oblečení můžete darovat Charitě Česká republika. V každém větším městě funguje projekt “Sociální šatník”. Vše, co chcete darovat, ale musí být čisté, suché a samostatně zabalané. Více se můžete dozvědět na stránkách www.charita.cz.

Oblečení kam?

Oblečení sbírají i další organizace, např. Armáda spásy: www.armadaspasy.cz

Přidejte komentář