Zdravé spaní bez chemie

Věděli jste, že není povlečení jako povlečení? O tom, že chemie na nás v dnešním světě útočí na každém kroku, nejen v potravinách, svědčí následující článek.

Konvenční textil z bavlny neobsahuje jen „čistou“ bavlnu, ale doslova chemický koktejl látek, které se mohou z textilu uvolňovat a mnohdy zavdávají příčinu nejrůznějších forem alergií a kožních problémů. Aby se textil nemačkal, aby jej nenapadali během skladování nejrůznější škůdci, aby byl bílý než bělejší, používají se během jeho výroby a úpravy mnohé chemikálie.Uvádíme přehled těch hlavních, s prokázaným účinkem na lidské zdraví.

Azobarviva

Barviva, jejichž rozkladem vznikají rizikové primární aromatické aminy. Tato azobarviva je v ČR zakázáno používat k barvení výrobků pro děti. Tudíž k barvení výrobků určených pro dospělé se používat mohou. Jedná se o látky karcinogenní a o látky z karcinogenity podezírány.

Disperzní barviva

Při nedodržení technologického postupu barvení může dojít k jejich uvolňování a barvivo se může resorbovat kůží do organismu. Podle zkušenosti německých alergologických klinik může být 1-2 % všech kontaktních alergií způsobeno kontaktní alergií na textilní barviva.

Těžké kovy

Jsou obsaženy v textilních barvivech, z nichž některá se stále používají. Těžké kovy se hromadí v lidském organismu a mají řadu nepříznivých účinků na jeho fungování.

Formaldehyd

Jedná se tedy o prokazatelně zdraví škodlivou látku, která vstupuje do organismu i vstřebáváním kůží. Používá se k ochraně prádla proti mačkání. O formaldehydu se v odborných kruzích mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému.

Pesticidy

Jedná se o chemické sloučeniny, které bývají velmi toxické nebo vykazují jiné nežádoucí vlastnosti. Chlor. Používá se běžně k bělení bavlny. Jedná se o dráždivou chemickou látku, jejíž zbytky v textilii mohou vyvolávat kožní alergie a ekzémy.

Jestli jste překvapeni, nejste sami. Divíme se, proč jsme obklopeni tolika druhy alergií a ejhle – není divu, když chemie je všude kolem nás. Pokud trpíte nežádoucí alergií a ekzémy, zkuste biotextil.

V České republice se na biotextil zaměřil český výrobce BIO4PLANET, který ve svém sortimentu nabízí kvalitní lůžkoviny čistě přírodního původu, bez chemie, z certifikovaných biotextilních materiálů.

V obchodě BIO4PLANET naleznete bio povlečení, bio polštáře i bio přikrývky ve standardních českých rozměrech. Přesvědčte se, že nejen zdravé jídlo, ale i zdravý spánek v objetí přírody, bez chemie, je lepší.

autor: Pavla Svobodová

Přidejte komentář