Proč si namlít celozrnnou mouku pomocí domácího mlýnku

Voňavý a zdravý koláč, chutný chléb z těch nejkvalitnějších surovin, vločky do kaší a müsli z jakékoliv obilniny, na kterou máte zrovna chuť. Zachování maximálního množství živin, vitamínů, prospěšných tuků, minerálních látek, 100% čerstvost bez jakýchkoliv přidaných látek. Proč celozrnná mouka vítězí nad bílou? A proč je o poznání lepší ta doma umletá?

Pro začátek si připomeňme složení obilného zrna:

  1. obal neboli otruby – zdroj prospěšné vlákniny, obsahují i kyselinu fytinovou a minerální látky (fosfor, draslík, mangan, železo vápník hořčsložení obilného zrnaík).
  2. moučné jádro – endosperm – bílý vnitřek zrna, který obsahuje nejvíce bílkovin (zejména lepek), škrob a minimum živin.
  3. klíček nebo zárodek na hřbetní straně zrna- obsahuje zejména nenasycené mastné kyseliny a v nich rozpuštěné vitamíny. Také velmi kvalitní bílkoviny, vitamíny E, B, B1, B6 a enzymy.

Průmyslové zpracování mouku znehodnotilo

V dřívějších dobách se celá zrna mlela v kamenných  mlýnech. V mouce tak zůstávaly všechny části zrna a s nimi zdraví prospěšné enzymy a nenasycené mastné kyseliny. Tyto tuky, se v mouce velmi rychle kazí a tím klesá doba trvanlivosti mouky.

Obchodníci, mlynáři a pekaři se proto snažili získat mouku, která bude trvanlivější, jemnější a bude mít stále stejnou kvalitu. V 19. století se mouka začala mlít na železných a porcelánových mlýnech. Dnes se zrna melou na mlýnech ocelových a to tak, že se nejprve obrousí vnější část zrna včetně klíčku a semele se pouze vnitřní proteinová část zrna. Tím vznikne bílá, kyprá, trvanlivá mouka, která je však ochuzena o všechny podstatné živiny.

Proč omezit bílou mouku

Bílá mouka obsahuje jednoduchý cukr, který se vstřebává hned na počátku zažívacího traktu přímo do krve, proto se zvýší cukr v krvi najednou. V tu chvíli musí slinivka vyplavit inzulín, který zpracuje glukózu a výsledkem je kolísání hladiny cukru v krvi a nadměrné vyčerpávání slinivky. Do krve se nám dostávají také molekuly lepku, které na sebe váží cholesterol. V našem krevním řečišti pak vytvářejí shluky a usazeniny, které zapříčiňuji cévní onemocnění jako je infarkt či mozková mrtvice.

Proč používat mouku celozrnnou

Celozrnná mouka obsahuje o 60 % vápníku, 76 % železa, 85 % hořčíku, 78 % zinku, 77 % vitaminu B1, 80 % vitaminu B2, 86 % vitaminu E více, než mouka bílá.

celozrnná vs. bílá mouka

Díky obsahu polysacharidů, tedy složitých cukrů, které se uvolňují do krve pomalu a postupně během celého zažívání, máme stálou hladinu krevního cukru. Polysacharidy také vytváří živnou půdu pro prospěšné střevní bakterie, což prospívá imunitnímu systému.

Celozrnná mouka v pekárenských výrobcích

Snaha obchodníků a pekařů je však stále stejná. Vydělat peníze bez ohledu na lidské zdraví. Poptávce po celozrnných výrobcích se tak přizpůsobili po svém. Za celozrnnou mouku a výrobky z ní vydávají mouku bílou, obohacenou o otruby a barvenou například karamelem. V této mouce však stále chybí nejdůležitější části klíčků. Navíc otruby, získané při broušení zrn, jsou pro naše střeva velmi nebezpečné. Jsou ostré a poškozují sliznici střev.

Správná volba pro naše zdraví

Chcete-li tedy pro své zdraví konzumovat kvalitní pečivo z kvalitní mouky, je nejlepší volbou pořízení domácího mlýnku na obilí. Jednoduše si zakoupíte obiloviny v preferované kvalitě. Ty se snadno uchovávají v chladnu po dlouhou dobu. Před pečením si na mlýnku namelete pouze potřebné množství mouky ať už na chléb, koláč či vločky do kaše k snídani. Živiny narušíte až v momentě, kdy potřebujete něco péct nebo vařit . Čerstvě umletá mouka a vločky krásně voní a skvěle chutnají. Můžete si umlít jakoukoliv mouku – špaldovou, žitnou, pohankovou, kamutovou, pšeničnou, kukuřičnou nebo třeba rýžovou. Mletí je jednoduché a rychlé. Víte přesně, co budete jíst, znáte  kvalitu, původ  a čerstvost obilovin.

domácí mlýnek na mouku

Mlýnky a vločkovače KoMo

Skvělou volbou jsou domácí mlýnky a vločkovače KoMo. Jsou navrženy do nejmenších detailů a vyrobeny z vysoce odolných materiálů – i proto je na většinu z nich záruka plných 12 let. Mají tichý chod motoru – obzvlášť u vločkovačů. Výkonné motory jsou vyráběny speciálně pro tyto mlýnky a uspokojí nároky i větších domácností – a vydrží vám desítky let. Jsou velmi kompaktní a vejdou se tak do každé kuchyně.

Kryty mlýnků a vločkovačů tvoří udržitelné těžené dřevo s certifikátem PEFC. Jsou krásně zpracované, naolejované rostlinnými oleji v bio kvalitě a snadno se čistí. Nejlépe se udržují pomocí jemného brusného papíru a oleje.

Všechny mlýnky a vločkovače jsou pro zachování nejvyšší možné kvality vyráběny v Rakousku a Německu. Jsou ručně skládané a každý je otestován, než se vydá na svou pouť za zákazníkem.

Stačí si jen vybrat a užívat si čerstvou, zdravou a chutnou mouku a jemné, lahodné vločky z jakýchkoliv obilovin, které máte rádi. Celou nabídku mlýnků a vločkovačů naleznete na webu econea.cz.

text: Hana Petrová

Přidejte komentář