Tip na výlet: Valašská dědina v Rožnově pod Radhoštěm

Pokud byste rádi poznali, jak se žilo v Beskydech za časů našich prababiček, zamiřte do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (okres Vsetín).

Díky rozsáhlému muzeinímu komplexu si budete moct přiblížit způsob života na tehdejší vesnici i ve městě.  Muzeum má tři části – Valašská dědina, Dřevěné městečko a Mlýnská dolina. Jednotlivé části od sebe nejsou vzdáleny, takže je můžete navštívit všechny a udělat si tak výlet na celý den.

198

Muzeum věrohodně znázorňuje, jak lidé dřív bydleli, pracovali, chovali dobytek a pěstovali plodiny. Jednotlivé domy jsou detailně zařízeny a před vstupem do každého objektu je popsáno z jaké doby pochází, kdo v něm žil nebo k čemu sloužil. Při takové prohlídce si určitě budete klást otázky, jak vše mohlo fungovat bez pračky, elektrické trouby nebo televize. A třeba na chvíli zatoužíte si dřívější způsob života alespoň na chvíli vyzkoušet.

191

Ve Valašské dědině bude pro děti určitě velkým lákadlem možnost vidět domácí zvířata na vlastní oči a na některá si dokonce sáhnout.

217

Obvyklé bylo, že rodina s mnoha dětmi žila v jedné velké místnosti. Děti spaly na peci.

216

Mlýnská dolina bude fascinovat především milovníky technických zařízení. Během prohlídky se budete moct přesvědčit, že historický mlýn, pila nebo kovárna jsou stále funkční.

Dřevěné městečko ukazuje dřívější městský život. Můžete zde navštívit fojství, hospodu i kostel. Zajímavostí je hřbitov, kde leží několik významných českých osobností.

Za prohlídku stojí i přilehlý park nebo blízké náměstí města Rožnova.

V muzeu se během celého roku koná velké množství zajímavých akcí. Nenechte si ujít například Velký redik (oživené expozice s ukázkami tradičních jarních prací ), Rožnovské slavnosti (folklórní festival) nebo Starodávný jarmark. Kalendář akcí pro rok 2013 najdete zde.

Veškeré informace o muzeu najdete na www.vmp.cz.

 

One Response

  1. Renata Mokrá 23.5.2021

Přidejte komentář