Pokud byste rádi poznali, jak se žilo v Beskydech za časů našich prababiček, zamiřte do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (okres Vsetín).
Díky rozsáhlému muzeinímu komplexu si budete moct přiblížit způsob života na tehdejší vesnici i ve městě. Muzeum má tři části – Valašská dědina, Dřevěné městečko a Mlýnská dolina. Jednotlivé části od sebe nejsou vzdáleny, takže je můžete navštívit všechny a udělat si tak výlet na celý den.
Muzeum věrohodně znázorňuje, jak lidé dřív bydleli, pracovali, chovali dobytek a pěstovali plodiny. Jednotlivé domy jsou detailně zařízeny a před vstupem do každého objektu je popsáno z jaké doby pochází, kdo v něm žil nebo k čemu sloužil. Při takové prohlídce si určitě budete klást otázky, jak vše mohlo fungovat bez pračky, elektrické trouby nebo televize. A třeba na chvíli zatoužíte si dřívější způsob života alespoň na chvíli vyzkoušet.
Ve Valašské dědině bude pro děti určitě velkým lákadlem možnost vidět domácí zvířata na vlastní oči a na některá si dokonce sáhnout.
Obvyklé bylo, že rodina s mnoha dětmi žila v jedné velké místnosti. Děti spaly na peci.
Mlýnská dolina bude fascinovat především milovníky technických zařízení. Během prohlídky se budete moct přesvědčit, že historický mlýn, pila nebo kovárna jsou stále funkční.
Dřevěné městečko ukazuje dřívější městský život. Můžete zde navštívit fojství, hospodu i kostel. Zajímavostí je hřbitov, kde leží několik významných českých osobností.
Za prohlídku stojí i přilehlý park nebo blízké náměstí města Rožnova.
V muzeu se během celého roku koná velké množství zajímavých akcí. Nenechte si ujít například Velký redik (oživené expozice s ukázkami tradičních jarních prací ), Rožnovské slavnosti (folklórní festival) nebo Starodávný jarmark. Kalendář akcí pro rok 2013 najdete zde.
Veškeré informace o muzeu najdete na www.vmp.cz.
Dobrý den, dědina je pěkná dle očekávání, ale neočekávala jsem, že když zde koupím krabici s FRGÁLEM, jako dárek – specialita regionu, který přivezu domů bude starý a nechutný!
Za 180 Kč jsem jej vyhodila. Naštěstí prodávají Frgály i jinde a levněji.
Tak buďte opatrní při koupení této speciality regionu! To, že jsem nedostala účtenku nebo jiné informace třeba na krabici o výrobci, datu výroby, spotřeby aj. jsem neřešila. Vsadila jsem na slušnost a důvěru lidové vesničky Rožnova pod Radhoštěm, kam jezdí hodně turisté i zahraniční.
Naštěstí jsem koupila ještě jeden Frgál v Hukvaldech, který byl přímo z pekárny s popisem na pěkné krabicí včetně účtenky za 150 Kč. Takže příště raději kupovat v Hukvaldech, tedy Lašsko nikoliv Valašsko 🙂 pro VALAŠSKÝ FRGÁL. Také koupit a jíst starý koláč z Dřevěné dědiny v Rožnově není zdravé, hygienické atd. Jinak výlet byl super!