Nábytek z palet – DIY návod

Ať už je vaším cílem originální nábytek nebo jen nízká cena, vaší pozornosti by neměly ujít dřevěné palety a jejich široké možnosti použití. A nejedná se jen o záležitost pro kutily. palety1

Širokou inspiraci pro výrobu z palet nabízí stránka na Facebooku s názvem 1001 Palets, kde můžete najít opravdu zajímavé nápady. Palety je možné použít ve svém nezměném stavu a vyrobit z nich držák na květináče, postel nebo konferenční stolek. Další možností je rozdělit je na jednotlivá prkna a z těch vytvořit téměř cokoli. Tato varianta je už náročnější a nejspíš není pro každého. Ale i když necháte paletu vcelku, budete ji muset nejméně trochu obrousit. Samozřejmě velmi záleží na opotřebení palety. Ideální je sehnat palety, které jsou v dobrém stavu a nebudou tak potřebovat příliš úprav.

palety3

Co je to vlastně paleta?

Paleta usnadňuje přepravu zboží, které se na ni naskládá. Po vyprázdnění nemíří zpět k odesílateli, ale naloží se na ni další zboží nebo se předává přepravní firmě. Palety stále kolují, vykupují se a vyměňují. Vyrábějí se v různých velikostech, ale nejznámější je europaleta. Má normované rozměry. Její plocha je 0,96 m² a rozměry 1200 × 800 × 144 mm (délka × šířka × výška). Je spojená 78 speciálními hřebíky. Použité dřevo se může různit, od listnatých po jehličnaté druhy.

palety7

Kde palety sehnat?

Nemá smysl vozit palety z druhého konce republiky, stačí se poptat ve svém okolí. Nejlépe v prodejnách stavebnin, na stavbách, ve sběrných dvorech, ve výrobních závodech nebo ve výkupnách palet. Ceny za použitou paletu se pohybují kolem 100 Kč za kus. Ale můžete narazit i na palety za 40 Kč. Nové stojí přibližně 250 Kč.

palety4

Výroba paletového nábytku, ať už zahradního nebo bytového, je formou kreativní recyklace. Výsledkem jsou netradiční kusy nábytku za nízkou cenu a bez zatížení životního prostředí.

Přidejte komentář