Vyzkoušejte jarní detox pomocí kopřivy

Kopřiva? Takový plevel? Na jednu stranu plevel, zahrádkáři ví. Na stranu druhou jedna z nejúčinnějších a nejdostupnějších léčivek u nás.

Kopřiva je dokonalý čistič organismu, umí rozpouštět škodliviny v těle a čistit krev, posiluje nervy, hojí vředy. Je skvělá na vlasy a ví, jak vyčistit pleť a zbavit se akné. Je tou nejlepší volbou pro jarní detoxikaci a posílení vašeho těla.

Tři týdny kopřivového čaje

Cítíte se unaveně a těžkopádně? Nemáte po zimě na nic chuť ani sílu? Nastal čas pro jarní detoxikační kúru pomocí kopřivového čaje. Již po 3 týdnech se budete cítit lépe. Kopřivový čaj odplaví z vašeho těla velké množství škodlivých látek, je silně močopudný, pročistí krev a podpoří tvorbu červených krvinek.

Budete se cítit o poznání lépe a často i o pár deka lehčí. Ideální je pít kopřivový čaj z nasbíraných jarních kopřiv a připravit si čerstvý každý den. Vložte dvě hrsti nasekaných kopřiv do šálku a zalijete vroucí vodou. Nechte louhovat 15 minut pod pokličkou a vypijte ještě teplý na lačno. Během dne pak vypijte další 1-2 šálky.

Kopřivová koupel pro tělo i duši

Na jaře nás všechno bolí, tělo je ztuhlé. Ideální čas jít do přírody a nasbírat čerstvé kopřivy. Pohyb na čerstvém vzduchu vám udělá dobře a po vycházce si připravte kopřivovou koupel na bolavé klouby.

Nasekejte alespoň 5 šálků kopřiv a vložte do hrnce. Zalijte 3 l vroucí vody a nechte 3 hodiny louhovat. Poté přes cedník vlijte do připravené teplé lázně. Koupel si dopřejte alespoň 15 minut 2krát týdně.

Na akné i na vlasy

Pití kopřivového čaje je ideální i na akné. Kopřiva krásně pročistí a osvěží pleť. Je proto vhodné doplnit pití čaje i omýváním pleti vlažným odvarem z nasbíraných listů kopřiv. Na vlasy je skvělý kopřivový šampon a kopřivová voda.

Tu vyrobíte jednoduše vylouhováním kopřiv ve vroucí vodě. Ideální je alespoň šálek nasekaných listů na 1 l vody. Přecedíte a opláchnete vlasy po umytí, následně již neoplachujte.

Oplach můžete doplnit jemnou masáží pokožky hlavy, zbavíte se tak i lupů. Obdobně lze vyrobit kopřivový ocet na vyživení vlasových kořínků a masáž hlavové pokožky. Do 0,5 l vinného octa vložte šálek kopřivových listů, špiček a kořínků a nechte 14 dní louhovat na slunném místě.

Denně protřepejte, následně přeceďte a nalijte do skleněné lahve. Skladujte na chladném a temném místě a používejte po umytí vlasů na jemnou masáž.