Tipy na ekologický úklid – aneb co zvládnete sami doma!

Taky hledáte rady jak čistit, prát, uklízet a udržovat svou domácnost s přírodními prostředky? Hledáme s vámi praktické rady a osvědčené fígle, jaké čistící, mycí, prací prostředky jsou ekologické a přírodu nezatěžující.

Jak si doma svépomocí ekologicky uklidit?

Na začátek jsme našli několik zajímavých rad, jak i vaše domácnost, která doposud využíva chemické prostředky, se muže začít chovat k přírodě šetrně.

Čistič wc

Klasické wc kachny a chemické saponáty dráždí pokožku a svými výpary i dýchací sliznici. Roztok zložený z jednoho dílu octa, jednoho dílu vody a několika lžic soli nalijte do mísy a nechte působit přes noc. Hadříkem, namočeným do octa, odstraníte i vodní kámen, usazený kolem vodovodních kohoutků.

Čistič trouby

Přípravky na čištěni trouby patří k těm nejagresivnějším chemikáliím, s jakými se vůbec můžeme setkat. Co udělají s pokožkou, když dokáží rozpustit několikaletou spečenou mastnotu? Špinavý pekáč, gril nebo troubu posypte solí. Pomalu zahřívejte, dokud sůl nezhnědne. Pak ji vysypte, vytřete papírem a umyjte obvyklým způsobem.

Čistič pračky

Na odvápnění a vyčistění pračky použijte 3 dcl octu a pusťte jeden prací cyklus na nejvyšší teplotu. Pak vymyjte záchytné těleso na nečistoty.

Leštidlo na nábytek

Některé leštící přípravky obsahují těkavé organické látky (VOC), které mohou způsobit bolesti hlavy, podráždění očí a dýchací potíže, podobně jako barvy, laky a izolační materiály. Tato osvědčená metoda našich babiček byla téměř zapomenuta. je nejvyšší čas ji připomenout: dubový a mahagonový nábytek skvěle vyleštíme měkkým hadříkem, namočeným do vlažného piva.

Aviváž na prádlo

Hezky voní, ale obsahuje látky, které často bývají „startéry“ alergií. Vaše prádlo bude jemně a přirozeně vonět, přidáte-li do poslední máchací lázně pět kapek levandulového, piniového nebo citronového oleje.

Aviváž na prádlo II.

Rozpustíme jednu sklenici sody v jedné sklenici vody, přidáme jednu sklenici octu a par kapek esenciálního oleje. Použijeme jak klasickou aviváž.

Osvěžovač vzduchu

Tyto vůně obsahují chemicky vyrobené pižmo, které se ukládá v tukových tkáních. Může dráždit i sliznici dýchacího ústrojí. Místo toho kápneme kapku parfému na žárovku. Jemně se rozvoní pokaždé, když na toaletě, v předsíni nebo kdekoliv jinde rozsvítíme. K tomuto účelu stačí použít vzorek parfému z parfumerie.

Osvěžovač vzduchu

Na odstranění pachů postačí zapálit zápalku.

Antibakteriální saponát

Kromě jiného obsahují antibiotikum jménem triclosan, které se může do těla dostávat kůží nebo dýchací sliznicí. Namíchejte si vlastní čistící směs. Do litru vody přidejte několik kapek přírodního oleje s antiseptickými účinky, jako je např. tea tree nebo bergamot. Vznikne voňavý a zaručeně ekologický saponát.

Čistění kuchyňškého odpadu

Do výlevky nasypeme 2–3 lžíce soli a zalijeme asi 10 ml vařící vody a necháme půl hodiny působit.

Čistění kuchyňškého odpadu II.

Smícháme jeden hrnek (125ml) jedlé sody s jedním hrnkem (250ml) soli. Čtvrt hrnku (60ml) této směsi nalijeme do výlevky. Poté do odtoku nalijeme nádobu vařící vody a na závěr vše spláchněme studenou vodou.

Čistění kuchyňškého odpadu III.

Do odpoadu nalijeme horkou vodu z brambor.

Skvrny od vody, tepla nebo vína na dřevěném nábytku

Skvrny posypeme solí a přetřeme měkkým hadříkem navlhčeným v olivovém nebo lněném oleji. Nakonec vyleštíme suchou prachovkou.

Vlhké ubrousky

125 ml vaříci vody, 1 sáček heřmánkového čaje, 1 lžíce mandlového oleje, 4 kapky levandulového oleje, 1 lžíce dětského šamponu nebo tekutého mýdla, heřmánkový sáček necháme vyluhovat ve 125 ml vaříci vody až do schladnutí a poté jej vytáhneme.

Přidáme 1 lžíce mandlového oleje, 4 kapky levandulového olejíčku, 1 lžíce dětského šamponu nebo tekutého mýdla, zamícháme a protřepeme. Zalijeme touto směsí (po doma vyrobené ubrousky – nastříhané kousky jakékoliv dobře sající látky), které dáme do nějaké dobře těsnící nádoby, třeba prázdné od koupených ubrousků.

Zalijeme tak, aby byly vlhké, nesmí v směsi plavat. Směs je možno dát do rozprašovače a nastříkat v případě potřeby na ruce nebo dětský zadeček.

Přidejte komentář