Téměř zero waste káva

Není to tak dávno, co se rozmohl trend kapslových kávovarů. Vzhledem k rozšiřování nabídky je jasné, že má stále hodně příznivců. Nebudu zastírat, že tohle kapslové šílenství mě minulo, právě naopak. Já, takový milovník kávy, jsem si nemohla nechat ujít ten požitek z lunga připraveného v pohodlí domova. Nadšeně jsem kupovala další a další varianty kapslí.

Znovupoužitelné kapsle?

Pak mě ale začalo hryzat svědomí. Přece jen osvěta o tom, že jsme zavaleni plasty a máme jejich používání omezovat, ve mě stále dřímala. Po čase jsem začala použité kapsle poctivě vymývat a třídit do plastu. Občas se mi jich nahromadilo na vymytí tolik, že jsem je ale v záchvatu uklízení vyhodila do komunálu.

Pak nastaly výčitky.

Jednoho spásného dne jsem ale narazila na znovuplnitelné kapsle přímo do mého typu kávovaru! Ano, byly také plastové, ale slibovaly dlouhou opakující se službu…

Jednorázovky musely pryč

Kouzlo jednorázových kapslí pominulo ve chvíli, kdy jsem si tyto znovu použitelné kapsle pořídila. Zkusila jsem tedy zároveň pořídit kvalitní mletou kávu na espresso, jak také radili v návodu na použití kapslí.

Pak už následovala první generální zkouška. Odměrka 7g kávy. Udusat. Zastrčit do kávovaru. Stlačit. Čekat na výsledek.

Káva kupodivu vytvořila i jemnou krému na povrchu a chuťově nic nenasvědčovalo tomu, že bych si pohoršila.

Potom ta nejlepší část: Kapsli jsem vyjmula, zbylou kávu jsem vysypala do kyblíku na bio odpad, který už půl roku poctivě vytřiďuji, a kapsli jsem pečlivě vypláchla. Hotovo.

Pro oživení pár TIPŮ

Na příště můžu zkusit změnu a do kávy přisypat třeba skořici nebo kardamon pro exotickou vůni. Fantazii se meze nekladou a nemusíte se omezovat jen na tahy marketérů.

Takže pokud máte kapslový kávovar a nechcete se jej vzdát, určitě zvažte vyzkoušení znovu použitelné kapsle. Jednak vám příroda poděkuje a také máte přehled o tom, jak čerstvou kávu pijete.