Ekologické přebalování – čím nahradit vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky se v posledních letech staly nedílnou součástí péče o miminko. Na trhu je nepřeberné množství značek v širokém rozptylu cen, které lze velmi jednoduše korelovat s jejich ekologickou nezávadností.

Nejlevnější značky bývají vyrobeny z velmi pevných materiálů, které ve své struktuře obvykle obsahují polymerní vlákna, která sice zvyšují pevnost a odolnost materiálů, zároveň se však podepisují také na jejich rozložitelnosti.

Kromě nevhodného materiálového řešení bývá řada vlhčených ubrousků parfemována nebo nasáknuta dezinfekčními látkami, které neprospívají ani dětské pokožce, ani životnímu prostředí. Ke klasickým vlhčeným ubrouskům existuje několik alternativ, které minimalizují jejich ekologický dopad.

Alternativy vlhčených ubrousků

Výhodou vlhčených ubrousků je možnost okamžitého použití kdekoliv bez nutnosti vyhledávat tekoucí vodu k odstranění obsahu dětské plínky ulpělého na pokožce miminka.

Právě pro jednoduchost jejich použití si jich řada maminek velmi oblíbila, aktuálně lze ale zaznamenat ústup od jejich používání právě kvůli environmentální zátěži s nimi spojené. Zastoupit je pak mohou různé pratelné ale i jednorázové produkty, případně obdoba ubrousků v ekologické úpravě.

Rozložitelné vlhčené ubrousky

Vedle běžných vlhčených ubrousků lze od různých značek sehnat také jejich rozložitelnou alternativu bez nadbytečné parfemace s dětským olejem. Tyto vlhčené ubrousky jsou však řádově mnohem dražší a vzhledem k běžné spotřebě mohou znamenat významnou položku rodinného rozpočtu.

Přírodní perlan

Perlan je pevná a pratelná přírodní textilie s dobrou rozložitelností. Použití ve formě hygienických ubrousků je v současné době velmi rozšířené. Textilii lze zakoupit již nastříhanou na potřebnou velikost, není však vlhčená, proto je nutné ji používat s olejovitým čistícím roztokem, který snadno připravíte z převařené vody a několika kapek rostlinného oleje.

Perlan lze prát pouze omezený počet cyklů, není však problém jej po použití vyhodit, jelikož se jedná o viskózu, která se vždy stoprocentně rozloží.

Látkové ubrousky a žínky

Nejjednodušší alternativou vlhčených ubrousků jsou látkové ubrousky a žínky. Ubrousky můžete jednoduše vyrobit z použitých látkových plen s dobrou nasákavostí a prát dle potřeby. Žínky a žínkové ubrousky jsou nabízeny v různých variantách, nejnovějším typem jsou ubrousky bambusové s vysokou nasákavostí.