Tak jako roste zájem spotřebitelů o biopotraviny a biokosmetiku, ani biooblečení nezůstává pozadu. Stále více a více lidí vyhledává bavlněné oděvy v biokvalitě. Tato přírodní bavlna je označována nejčastěji jako biobavlna. Můžete se setkat také s názvem organická bavlna z anglického výrazu “organic cotton”.
Co je biobavlna
Při pěstování biobavlny se nesmí používat umělá hnojiva, pesticidy a geneticky modifikované organismy. Díky tomu je biobavlna na dotek měkčí, protože má vlákna neporušená chemikáliemi. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd, proto voní. Biobavlna má také vyšší stupeň prodyšnosti, pomaleji bledne a je mimořádně dobře snášena pokožkou. Za velmi vhodný je tento materiál považovaný na výrobu kojeneckého a dětského oblečení a na oblečení pro alergiky.
Konvenčně pěstovaná bavlna
Běžná bavlna je jednou z chemicky nejošetřovanějších plodin vůbec. Některé zdroje uvádějí, že se na výrobu bavlny spotřebuje až dvacet procent celosvětové spotřeby pesticidů. Bavlníkové plantáže přitom zabírají necelá tři procenta celosvětové zemědělské plochy. Rozptylu chemikálií do okolí bavlníkových plantážích a jejich kumulaci v tkáních živých organismů, včetně lidí a hospodářských zvířat, nelze dost dobře zabránit. Řada používaných pesticidů přitom patří mezi vysoce toxické látky.
Kde pořídit biobavlnu
- Z bavlny v biokvalitě jsou na trhu oděvy pro děti i dospělé, ložní prádlo, dětské pleny, dámské látkové vložky i nosítka na nošení dětí.
- Kojenecké oblečení z biobavlny vyrábí například pod značkou Iobio německá firma Popolini. Tato firma je však známá především nabídkou dětských látkových plen, také z biobavlny.
- Biobavlněné dětské deky, látkové pleny a dámské látkové vložky vyrábí švédská firma Imse Vimse.
- Zavinovačky pro kojence a prostěradla do postýlky nabízí v biokvalitě český výrobce pod značkou Pišišvor.
- Prostěradla a ručníky vyrábí česká firma Tierra Verde.