Vydali jste se na cestu ekologického způsobu života a souznění s přírodou? Nemusíte se hned stěhovat na samotu k lesu bez teplé vody z kohoutku, elektřiny, televize, internetu a mobilního signálu. Stačí krůček po krůčku vylepšit své ekologické smýšlení – a začít můžete rovnou v kuchyni! Nejen pěstování a nákup bio potravin je totiž IN. Velký boom slaví žížalí vermikompostér!
Chytrá věc, která pomáhá
Co byste řekli na to, kdyby vaše domácnost produkovala mnohem méně odpadu? A jako bonus byste získali kvalitní hlínu? Pro všechny eko nadšence i milovníky domácích mazlíčků je žížalí kompostér dobrodružnou výpravou doslova za poznáním i dobrým pocitem z vlastního životního stylu.
Vermikompostér totiž bravurně zlikviduje biologicky rozložitelný domovní odpad. A to bez jediného naplnění popelnice. Odměnou vám naopak bude kvalitní zemina, kterou můžete použít na zahrádku stejně jako do květináčů.
Jak takový vermikompostér vypadá a funguje? Jedná se o bedýnku, většinou o rozměrech cca 50x50x40, která je vybavena odklápěcím víkem. Jako materiál pro její výrobu je nejlepší použít obyčejné dřevo či nelakované palubky, z kterých se neuvolňují žádné chemikálie. Ty tak nemohou kontaminovat jak vznikající půdu, tak ani její obyvatele. S úspěchem můžete použít i obyčejný plastový box s víkem.
Jak vermikompostér správně založit?
Bedýnku už máte, ale co dál? Na dno, pro lepší udržení vlhkosti uvnitř kompostéru, vložte vrstvu keramzitu. Ten doplňte cca do dvou třetin kvalitní hlínou. Třetí třetinu tvoří právě bioodpad z vaší domácnosti. Vermikompostér můžete umístit rovnou vedle odpadkového koše, (netoužíte-li po žížalích domácích mazlíčcích přímo doma) ideálním místem je i balkón, zahradní domek či sklep.
Vhodným bioodpadem pro domácí žížalí kompostér jsou zbytky ovoce, zeleniny, slupky od brambor, uschlé květiny, ale i čajové sáčky či skořápky z vajec. Důležité je kompost stále vlhčit, ale nepřemokřit. Pro tu správnou vlhkost je dobré občas do kompostéru přidat pár pilin či natrhaných novin nebo kartónu.
Žížaly v hlavní roli
Dostatečné množství žížal je zárukou kvalitního zpracování biodpadu. Také správného provzdušňování obsahu vermikompostéru. Jako nejlepší se osvědčily žížaly hnojní, které jsou rychlé a hlavně stále hladové.
Na jeden kompostér stačí zhruba třicet žížal. Žížaly si můžete nakopat venku na zahradě, ale můžete si je i objednat na internetu ve specializovaných prodejnách. Dokonce i s veškerým příslušenstvím.
Další generace žížal se vám už namnoží sama, pokud budou mít samozřejmě vhodné podmínky pro svou práci i život. Do kompostéru tak nikdy nevkládejte plesnivé zbytky či chemické látky, ale ani tuky, kosti či zbytky masa a uzenin.