Pokud se snažíte omezovat plastové obaly v domácnosti, možná vás rozčiluje kupovat tekuté mýdlo v plastových nádobkách. Výrobci sice prodávají náhradní náplně v tenčích plastových „kapsách“, ale pořád to jaksi není ono… Přeměňte si doma tuhé mýdlo na tekuté – je to rychlé a snadné.
Bez tekutého mýdla se dá žít. Ostatně, když jsme byli mladší, nic jiného jsme ani neznali. Ale ruku na srdce – kdo z nás se chce nadobro vzdát jeho nesporných výhod? Je příjemnější, snadněji se používá a nezůstává po něm „tvrdý zbytek“, který většinou stejně vyhazujeme.
Jak si vyrobit vlastní mýdlo?
Z tuhého, přírodního mýdla, které můžeme bez potíží koupit bez plastového obalu (většinou v papírové krabičce nebo jen s papírovým páskem), si vyrobíte tekuté velmi jednoduše.
Z množství uvedeném v následujícím návodu získáte zhruba litr tekutého mýdla – dávkovač tak z jedné „várky“ naplníte minimálně dvakrát.
Suroviny jsou základem
Na výrobu budete potřebovat:
- 150 g přírodního tuhého mýdla,
- 2 lžíce kosmetického glycerinu (k dostání v běžných lékárnách nebo přes internet),
- pár kapek přírodní vonné esence,
- 2 litry vody.
Konkrétní postup
Tuhé mýdlo si nejprve nastrouháme na hrubším struhadle. Zalijeme vodou a přidáme glycerin (průhledná hustá tekutina, která se pro své hydratační účinky běžně přidává do kosmetiky – i té přírodní, 100 ml pořídíme do 100 Kč).
Vzniklou směs dáme na sporák a na mírném plameni pomalu zahříváme. Občas promícháme. Pokud chceme, aby naše mýdlo příjemně vonělo (a vůně již není obsažená v tuhém základu), můžeme do směsi přidat pár kapek vonného oleje.
Klíčové je ztuhnutí
Až se všechny složky propojí, odstavíme a necháme přes noc ztuhnout. Pro dosažení dokonalé konzistence bez tuhých kousků použijeme na závěr tyčový mixér. Mýdlo můžeme uchovávat v uzavřené zavařovací sklenici (vydrží poměrně dlouho i při pokojové teplotě).
Malý tip na závěr
Pokud vás nudí světlá barva mýdla, můžete si ho taktéž po domácku obarvit – samozřejmě přírodně. Během zahřívání přidejte do směsi sušené ibiškové květy (růžová barva), pomerančovou kůru (oranžová barva), nebo třeba spirulinu (zelená).
Autorka: Barbara Novotná