5 dní barevného detoxu aneb vylaďte se do pohody

Jaro klepe na dveře a vy cítíte, jak si vaše tělo říká o očistu? Detox organismu je vhodný v každém ročním období, nicméně na jaře nás regenerační procesy přírody mohou snáze inspirovat k malé změně v našem jídelníčku.

Pokud vás ještě stále trápí nějaká ta povánoční kila, zpomalené trávení, nezdravý tón pleti či prostě jen nedostatek energie, je právě teď vhodný čas probudit se ze zimního spánku!

Není nutné držet drastické diety, ba naopak – naším úkolem je organismus nabudit přílivem minerálů, vitamínů a vlákniny. Ovšem jednodenní půst o vodě či neslazeném čaji není na škodu, protože se nám malinko pročistí střeva, které jsou v podstatě motorem našeho zdraví.

Určitě není potřeba dodržet tento jídelníček do detailu, pro výraznější efekt je však vhodné inspirovat se minimálně snídaněmi a večeřemi, ideálně i svačinkami. Obědy můžeme vnímat spíše jako ukázku, jak by mělo naše polední jídlo vypadat, chceme-li detox vzít opravdu z gruntu.

Dříve, než se podíváme na samotný jídelníček, zkusme si vtisknout do paměti a v následujících pěti dnech vynechat tyto potraviny a suroviny:

  1. maso
  2. mléko a mléčné výrobky
  3. pšeničná mouka
  4. bílý cukr
  5. polotovary

Pondělí – dejte zelenou zeleným potravinám

Do půl hodiny po probuzení máme za úkol vypít nalačno sklenici vody. Ačkoliv je náš den zrovna zelený, máme povoleno vymačkat si do ní půlku citrónu. Možná vás to překvapí, ale tento drink je mnohem účinnější (a především zdravější) než káva! Opakujeme každý den, nejlépe i po skončení očisty.

Poté se můžeme vrhnout na snídani:

  • 1 banán
  • 1 kiwi
  • 1 zelené jablko
  • hrst lístků baby špenátu
  • lžíce kokosového oleje

Všechny výše uvedené suroviny po nakrájení vložíme do mixéru a zalijeme 250ml vody. Mixujeme, dokud nedostaneme hladké smoothie. Tento způsob vpravování vitamínů do našeho těla je dnes velice populární, díky ovocnému základu se nemusíte obávat chuti špenátu – naopak, toto smoothie je opravdu vynikající!

Dopolední svačinka už bude k chroupání – nakrájejte si do misky zelené jablíčko, hrušku, přidejte pár kuliček hroznového vína a zakápněte datlovým sirupem či lžičkou medu dle chuti. Do oběda se snažte tělu dopřát malou fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu – krátkou procházku/cestu do práce na kole/pár cviků v kanceláři při otevřeném okně. Rozproudí se vám krev a aktivují střeva.

Oběd je možné dopřát si dle vašeho uvážení, nicméně myslete na krátký výčet “zakázaných” potravin. Svíčková s pěti dnes určitě není vhodná. Pro inspiraci: co takhle špenát s rýžovými těstovinami?

Odpoledne si dopřejte laskominu v podobě výborné pomazánky z avokáda: půl zralého plodu vydlabeme a rozmačkáme společně se stroužkem česneku, přidáme dle chuti sůl a pepř. Navzdory zelené můžeme nakrájet a zamíchat do pomazánky rajčátko. K tomuto přikusujeme na hranolky nakrájenou okurku.

Než budete večeřet, zkuste zase na chvilku vyrazit na čerstvý vzduch. Vytráví vám a večer se vám bude snadněji usínat.
K večeři si pak dopřejte salát: nakrájejte okurku, zelenou papriku, přidejte druhou polovinu avokáda nakrájenou na kostičky a to vše smíchejte s natrhaným ledovým salátem. Pokud máte rádi zelené olivy, přidejte je taky. Doplnit můžete konopným či lněným semínkem, lžící olivového oleje a solí/pepřem dle chuti.

TIP: Možná se z podobně poskládaného jídelníčku budete cítit hladoví. Nicméně o to nám první den detoxu víceméně jde: odlehčit našemu trávení.

Úterý – vsaďte na modrou a odstíny fialové

Snídaně:

  • 2 hrsti borůvek
  • 1 hrst ostružin
  • 1 lžíce chia semínek
  • 200ml mandlového/rýžového mléka nebo vody

Všechny uvedené ingredience smícháme v mixéru. Vznikne nám krásně zabarvené smoothie. Pokud by bylo pro váš jazýček moc kyselé, zkuste osladit například javorovým sirupem.

Dopoledne je opět vhodné doplnit pohyb. Zvykněte si chodit co nejvíce pěšky! Odměnou vám dnes budou švestky – můžete jich sníst tolik, kolik budete chtít. A jako bonus je povolen jeden čerstvý fík.

K obědu se dnes nabízí červené zelí – není snad krásně fialové, navzdory svému názvu? Zkuste jej ale nedoplnit klasickým knedlíkem a kačenou. Místo toho vyzkoušejte knedlík z bezlepkové mouky a robi maso, pokud trváte na klasice. Tělo vám poděkuje!

Co se odpolední svačinky týče, pomazánka z pečeného lilku je opravdu vynikající. Dovolte si k ní klidně i kus celozrnného pečiva.

K večeři zkuste uvařit klasickou cibulačku – ovšem z červené (tedy fialové) cibule. Zkuste však vynechat sýr. Jako alternativu lze použít nastrouhané uzené tofu. Cibule je velice zdravá a prospěšná, nejlépe uděláte, když ji budete chroupat i syrovou.

Středa – sluníčka je třeba

Žlutá nám připomíná, že nemáme zapomínat na vodu s citronem. A vůbec, pravidelný pitný režim je hlavním stavebním kamenem zdravého těla!

Snídaně:

  • 2 banány
  • 1 broskev
  • půl manga
  • půl vymačkaného citronu
  • lžíce kokosového oleje

Jak už jistě víme, všechny ingredience rozmixujeme s 200ml vody v hladké smoothie. Můžete přidat i med, ale díky sladkému ovoci to není třeba. Tato vitamínová bomba vám stoprocentně vykouzlí na tváři úsměv!

Dopoledne nás čeká sladká svačinka v podobě žlutého melounu. Ten je též skvělým zdrojem vody, nicméně nezapomínejte na doplnění pitného režimu tak či tak!

Co si dnes dát k obědu hustou polévku z dýně? Je sytá, zahřeje a chutná. Nemusíte se bát posypat si ji opraženými semínky dýně.

Receptů můžete najít velkou spoustu, nicméně nejjednodušší je nakrájet dýni na kostky (u hokkaidó dýně lze i s řádně očištěnou slupkou), ty podusíme na trošce oleje, zalijeme vodou a necháme chvími vařit. Poté rozmixujeme tyčovým mixérem a dochutíme dle potřeby.

Odpoledne bude zase sladké. Odměnit se můžete pomelem či papájou, případně si dejte grep. Můžete si udělat salát z nakrájených citrusů – může být maličko kyselý, ovšem pro naše tělo velice přínosný.

Klidně si salát zakápněte medem a přidejte pár kešu ořechů. Ořechy jsou obecně prospěšné pro náš mozek – zařaďte je tedy do svého jídelníčku i po ukončení našeho detoxu. Nezapomínejte na procházku s dětmi či pejskem.

večeři můžete zkusit grilovanou či vařenou kukuřici. Vynechejte však máslo, stejně dobře poslouží obyčejný rostlinný olej.

TIP: V polovině týdne si udělejte hezký večer. Zkuste si večer sednout k příjemnému filmu s maskou na obličeji – nejlépe s tou z rozmačkané půlky banánu a medu.

Relaxujte, uvědomujte si, kolik energie díky novému jídelníčku máte a užívejte si ten pocit. Stres se na našem těle neblaze podepisuje, proto ho nechte rozplynout. Do budoucna by bylo vhodné proti stresu bojovat právě těmito “day off”, kdy si uděláte chvíli jen pro sebe.

Čtvrtek ve znamení červené

Snídaně:

  • 1 hrst jahod
  • 1 hrst malin
  • 2 lžíce strouhaného kokosu
  • 200ml mandlového/rýžového mléka

Postup již znáte. Stane-li se, že budete ještě stále cítit hlad, dopřejte si plátek tmavého pečiva s arašídovým máslem a jahodovým džemem. Arašídové máslo je sice kalorická bomba, nicméně v malém množství v žádném případě neuškodí. Ba naopak, je zdravé (a chutné). Klasické máslo pro dobro věci vynechte.

Dopoledne nás čeká granátové jablíčko! Spousta lidí jej nekonzumuje díky na první pohled složitému zpracování – po nakrájení a dlabání semínek zůstává všude nepořádek.

To je ale škoda, proto mám pro vás tip. Jablíčko rozpulte nožem a nad miskou s vodou lžící klepejte na slupku. Zrníčka tak budou padat do vody a minimalizuje se tak nepořádek. Pokud si stále nevíte rady, na youtube naleznete videonávod!
Pokud vám granátové jablko nebude stačit, přidejte ke svačině i to obyčejné.

K obědu si dnes klidně dopřejte něco sladkého. Co třeba noky z rýžové mouky s jahodovým přelivem? Recept na noky je velice jednoduchý, stačí do požadovaného množství mouky po troškách přilévat vodu a vytvořit tak kompaktní těsto.

Pak lžičkou tvořte malé nočky a házejte do vroucí, mírně osolené vody – až vyplavou, jsou hotové. A jahodový přeliv? Stačí rozmixovat jahody, třeba i se sladidlem, když teď není jejich sezóna a můžou být trochu kyselé.

Odpoledne si udělejte salát z rajčátek a běžte se zrelaxovat do přírody. Stačí procházka kolem parku či venčení psa. Jde nám hlavně o to, abychom chvíli zapomněli na starosti uplynulého dne a užívali si pobytu na čerstvém vzduchu.

Na večeři si uvařte polévku z červené čočky. Ta je velice rychle hotová a nemusí se namáčet, což je rozhodně velké plus! Nakrájejte si do ní mrkev a brambory. Ty jsou dnes povoleny.

Pátek – udělejte si duhový den!

Našich 5 dní barevného detoxu je u konce a je na čase to oslavit. Jak jinak než chutným smoothie!

Snídaně:

  • 2 banány
  • 1 pásek hořké čokolády
  • lžíce strouhaného kokosu
  • lžíce kokosového oleje
  • 200ml rostlinného mléka

Ingredience rozmixujeme a užíváme si lahodné chuti. Dnes je poslední den, tak si ho náležitě vychutnejte. Dopřejte si i šálek dobrého ovocného čaje a zkuste si zacvičit jógu. Můžete se u ní skvěle pobavit a to je přece skvělý start do nového dne!

Na svačinku si nastrouhejte mrkev s jablíčkem, posypejte skořicí a přidejte vlašské ořechy. A protože vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích, přidejte lžičku oleje (nejvíce chutná kokosový). Možná se vám zdá, že je v tomto jídelníčku oleje přemíra – ale nebojte. Tento tuk je zdravý a je potřeba ke vstřebání vitamínů.

K obědu si dnes dopřejte, po čem vaše srdce touží. Klidně zabruste i do “zakázaných potravin”. Nicméně se dá předpokládat, že naše odlehčené tělo nám samo řekne, že když už jsme ho krásně pročistili, byla by škoda ho zase zaneřádit. Ale je to čistě na vašem pocitu.

Odpoledne si dejte šopský salát – ale pokud jste stále ochotni se držet jídelníčku, zkuste místo sýru použít uzené či nakládané tofu.

Večer bychom mohli zasvětit našemu oblíbenému sportu. Rádi plavete a cachtáte se ve vodě? Vemte děti do aquaparku. Klidně ale můžete volit jen relaxování ve vířivce, velmi vhodná je i sauna. Prohřeje svalstvo a prokrví pokožku, která se vám čistí i díky právě probíhajícímu detoxu. A večeře? Dnes si klidně zajděte do restaurace nebo na pizzu!

Zvládli jsme to!

V klidu si sedněte  a snažte se uvědomit si, jak se teď cítíte. Jsou to kladné pocity? Tak přesně tohoto jsme přece chtěli dosáhnout. Je třeba si to, jak se po skončení detoxu cítíte, pořádně zapamatovat, protože jedině tak se k němu budete chtít v budoucnu vracet. Očistu provádějte minimálně jednou za tři měsíce.

Pokud budete mít potřebu vrátit se ke svému minulému jídelníčku v plné parádě, bude to určitě škoda – ale když už, postupujte rozhodně pomalu, jinak se můžete potýkat s obtížemi, co se trávení týče.