Kytičkové tvoření s dětmi

Máte doma předškoláka a přemýšlíte, co dnes vyrobit? Následující článek Vám nabídne čtyři kreativní možnosti, jak dítě zabavit pomocí listů a kytiček, které můžete na tvoření nasbírat v rámci procházky. Děti si mohou samy vybrat, jaký lístek nebo kytička se jim líbí a během následujícího tvoření si děti procvičí jemnou motoriku. A co všechno budete na tvoření potřebovat?

  • předem nasbírané přírodniny (různé druhy listí, kytiček, trávy či větvičky)
  • lepidlo
  • vodové barvy
  • štětec
  • kelímek s vodou
  • barvy na sklo/temperové barvy
  • bílé papíry

Jestliže máte nachystané všechny potřebné “suroviny,” můžeme začít. Na každou ze čtyř následujících aktivit budete potřebovat jiné přísady, a tak pokud Vám doma něco chybí, nezoufejte a improvizujte.

1. Barevný list

Na první aktivitu budeme potřebovat jeden větší list, papír a barvy na sklo. Případně můžete použít i temperové barvy a štětec, nedocílíte sice tak malých teček jako při použití barev na sklo, ale děti to bude bavit stejně. Pokračujte podle následujícího fotonávodu.

Na papír položíme list rubovou stranou a nachystáme si barvy na sklo.

Na žilnatinu listu nanášíme tečky různých barev.

Na závěr list přetočíme na lícovou stranu a uděláme obtisk na čistý papír. 

2. Kytičkové malování

Pro tuto činnost budeme potřebovat barevné kytičky, jak už ze zahrádky, tak z procházky. Zbývá nachystat jen papír a můžeme začít!

Tohle cvičení nepotřebuje podrobný návod. Děti si vyzkouší, že kytička pouští stejnou barvu a namalují si obrázek, dle svého přání. 

3. Razítka z kytiček

V následující činnosti si zvolíme libovolné přírodniny a nachystáme si vodové barvičky, které lehce navlhčíme vodou. Potřebovat budeme také čistý papír. Děti si v této aktivitě vyzkouší obtiskovat květinová razítka. Mohou také objevit, že každá kytička může mít odlišnou strukturu a tím vznikne jiný tvar.

4. Květinová bomba

Na závěr Vás čeká ta největší barevná “bomba”. Budete potřebovat zbytek přírodnin, čistý papír, lepidlo, štětec, kelímek s vodou a vodové barvy. I když to na první pohled může vypadat složitě, jedná se o lehkou aktivitu, kterou Vaše dítě hravě zvládne.

Ze všeho nejdřív zvolíme přírodninám místo na papíře. Následovně je na určité místo připevníme pomocí lepidla.

Teď vezmeme do ruky štětec a za jeho pomoci pokropíme výkres obyčejnou vodou, aby se nám při dalším úkolu barvy pěkně rozpíjely.

Nyní už se věnujeme vodovým barvám a výkres libovolně pomalujeme. Fantazii se meze nekladou.

Počkáme pár minut, než nám výkres zaschne a sundáme přírodniny. Tento krok ovšem není nutný, přírodniny Vám mohou výkres klidně zdobit společně s barevnou “bombou”.