Na nákupy s ekotaškou

I nakupovat je možné ekologicky. Stačí jen nepoužívat igelitové nákupní tašky, které se ve velkém množství rozdávají zdarma nebo za malý poplatek v supermarketech, ale pořídit si tašku ekologickou. Co je to ekologická taška? Může to být jakákoli taška, která má vysokou životnost a plně nahradí zmíněné tašky igelitové.

Igelitové tašky mají negativní vliv na životní prostředí, neboť jsou vyrobeny z těžko rozložitelných materiálů. Tašky se často i po prvním použití trhají, jejich životnost je tedy velmi krátká a jejich spotřeba proto vysoká.

Igelitky u nás

Spotřeba igelitových tašek v supermarketech je opravdu značná. Společnost Ahold uvádí, že v hypermarketech Albert ročně rozdala přibližně 60 milionů bezplatných igelitových tašek. Po zpoplatnění spotřeba klesla o polovinu. Společnost Tesco sice bezplatné plastové tašky ve svých prodejnách stále nabízí, jejich spotřebu se ale snaží snížit například prodejem jutových nákupních tašek. Podobně postupují také hypermarkety Globus.

Igelitky ve světě

V Itálii vyšli rázně do boje proti používání igelitových tašek. 1. ledna 2011 začal platit zákon, podle kterého nesmí italští obchodníci nabízet igelitky, mohou je nahradit pouze taškami z jiného materiálu, jako je například ekologicky rozložitelný plast, látka nebo papír. Roční spotřeba igelitových tašek v Itálii činí podle údajů hlavní italské asociace na ochranu přírody Legambiente 20 miliard kusů. To v přepočtu znamená více než 330 tašek na osobu, neboli také jednu pětinu celkové spotřeby v Evropě.

Pořiďte si ekologickou tašku

Ti šikovnější si můžou ekotašku ušít i doma. Pro ty ostatní je tady široká nabídka tašek různých velikostí, materiálů a zpracování. V České republice mají velkou oblibu tašky australské značky Envirosax. Tyto tašky jsou ekologicky příznivou alternativou ke zmíněným igelitkám. Díky nosnosti až 20 kg, zesíleným švům a lehkému, ale pevnému materiálu jsou ideálními taškami na malé i velké nákupy. Navíc jsou vyráběny v mnoha barvách a designech, které uspokojí i vysoké nároky uživatelů. Na výrobu tašek jsou použity pouze obnovitelné nebo recyklovatelné materiály. Tašky se vyznačují vysokou živostností.

Manželé, používající tašky Envirosax říkají: “První tašku jsme dostali jako dárek a hned jsme si ji při nákupech oblíbili hlavně díky její velikosti, pevnosti a možnosti nosit i přes rameno. Pak jsme pořídili ještě další dvě tašky, což nám nyní ideálně stačí i pro velké rodinné nákupy. Tašky používáme už dlouho a stále jsou jako nové. U nás doma už igelitku nenajdete.”

 

Přidejte komentář