Moderní látkové pleny = jaké mají výhody a nevýhody?

V posledních letech se více a více maminek navrací k používání látkových plen. Nejedná se ale o pleny, jaké známe z našeho dětství.

Dnešní moderní látkové pleny mají tvar jednorázových plen a i manipulace s nimi je stejně snadná. Jediný rozdíl je v tom, že se po použití vyperou a použijí znovu. Nevzniká tedy žádný odpad, který za celé plenkové období dítěte, při používání jednorázových plen, může dosáhnout až 1 tuny.

Pleny a jejich dopad na životní prostředí

Z výzkumů a analýz vyplývá, že výroba a používání látkových plen je mnohem šetrnější k životnímu prostředí ve srovnání s plenami jednorázovými. Některé zdroje uvádějí, že ekologický dopad jednorázové plenky je dvakrát větší než plenky látkové. Jiné prameny uvádějí, že při výrobě papírových plen se spotřebuje až desetkrát víc surovin, třikrát víc energie a také se znečistí vzduch víc než při výrobě a používání plenek látkových, i když počítáme se spotřebou energie na jejich praní.

Jistě není snadné získat přesná čísla

Ale už jen srovnání koloběhu používání jednorázové pleny s plenou látkovou o mnohém vypovídá. Jednorázová plena se musí vyrobit, při čemž se spotřebovávají obnovitelné i neobnovitelné zdroje, jako voda na výrobu celulózy a  ropa na výrobu savého jádra a nepropustných folií. Poté se musí distribuovat do obchodu, kde si ji koupí konečný zákazník. Po asi tříhodinovém použití plena putuje mezi odpadky a buď se spálí, čímž se dostávají do ovzduší nežádoucí látky nebo se plena dostává na skládku, kde bude ležet jako odkaz budoucím generacím. Takovýchto plen se za celé plenkové období spotřebuje i 4000.

Látková plena se musí vyrobit také a také se musí dopravit ke konečnému zákazníkovi. Ale doba použití této pleny se dá počítat na roky. Pro jedno dítě stačí takovýchto plen pořídit cca 25. Pleny se sice musejí prát, při čemž se spotřebovává energie a využívá voda, ale stále je potřeba těchto zdrojů mnohem nižší, než pro výrobu plen jednorázových.

Zdraví miminka na prvním místě

Toto ekologické hledisko není všech jediný důvod, proč rodiče volí právě látkové pleny. Výzkumy ukázaly, že v jednorázových plenách dochází k přehřívání pohlavních orgánů, což u chlapečků může vést až ke snížení plodnosti v dospělém věku. Také nepřetržitý kontakt chemických látek, obsažených v plence, s pokožkou dítěte vede mnoho rodičů k tomu, že dávají přednost látkovým plenám.

Pleny a rodinné finance

Dalším, nezanedbatelným důvodem, proč zvolit látkové pleny, je finanční úspora. Pořízení látkové výbavičky sice vyžaduje větší počáteční investici, která se však za cca půl roku vrátí. Pleny mají vysokou životnost, takže je možné je použít i na další dítě. V takovém případě se náklady ještě dvakrát sníží.

Jak látkové pleny pořídit?

V současné době je nabídka látkových plen opravdu široká. Rodiče mohou vybírat pleny od českých i zahraničních výrobců, volit mezi různými typy plen a mnoha materiály jako je biobavlna, bambus nebo konopí. Před nákupem plenkové výbavy je dobré získat reference a doporučení. Na internetu je možné pročíst mnoho diskusí na toto téma, porovnat zkušenosti ostatních rodičů a pak se rozhodnout podle vlastních potřeb. Také je možné oslovit specializované prodejce, kteří poskytnou odborné poradenství.

Plenkové obavy

Některé maminky by rády látkové pleny pro své miminko pořídily, ale obávají se práce navíc. V tomto případě opravdu obavy nejsou namístě. Používání látkových plen je snadné. Mokré pleny se skladují v kbelíku a poté se najednou vyperou na 60 C. Po usušení nevyžadují žádné skládání, ani žehlení, můžou se opět hned použít.

Na názor jsme se zeptali maminky, která moderní látkové pleny pro své děti používá:

“Pro látkové pleny jsem se rozhodla už v těhotenství. Nemám ráda výrobky na jedno použití a látkovky pro mne byly tedy jasná volba. Při jejich používání jsem se nesetkala s žádnými potížemi a svého rozhodnutí pořídit látkovou plenkovou výbavičku určitě nelituji. Praní a sušení plen není problém. Určitě jsem ve výhodě oproti jiným maminkám, které si stěžují, jak jsou jednorázové pleny drahé, běhají za slevami a s neustále plným odpadkovým košem.”

Určitě existuje mnoho názorů a úhlů pohledu.  Moderní látkové pleny jsou ale nesporně ideální ekologickou alternativou k jednorázovým plenkám.

Problematikou látkových plen a jejich vlivu na životní prostředí se zabývá společnost Rosa, kde můžete získat spoustu dodatečných informací.

One Response

  1. Dana N. 23.2.2011

Přidejte komentář