Vegan village v Izraeli vás přesvědčí, že maso možná není až tak zdravé

Tisíce zdravých a spokojených lidí, kteří už desítky let nevložili do úst potravu živočišného. Takhle by se dala v krátkosti opsat Vegan village v izraelské poušti, která byla založena před více než 50 lety.

Komunita Neve Shalom (Village of Peace nebo Vegan village) vznikla v pouštním městě Dimona, kolem roku 1969. Za její založením stála asi stovka přistěhovalců ze Chicaga.

V současnosti se členové komunity považují za potomky starověkých Izraelitů, no stavebním kamenem komunity není náboženství ani společná historie, ale takzvaná „plant based diet“, tedy veganský způsob života.

Bible jako praktická životní příručka

Obyvatelé Vegan Village sami sebe nepokládají za členy židovského národa, no Bibli přesto vnímají jako neoddělitelný kus své historie a jakousi formu životní příručky.

Jejich postoj ke stravování tedy není postaven na vědeckých výzkumech nebo boji za práva zvířat, ale na biblických textech.

Genesis 1:29 – 30:

„A Bůh řekl: Hle, dal jsem vám každou rostlinu mající semena na povrchu celé země a každý strom, na němž je ovoce mající semena. To budete mít za pokrm. Veškeré zemské zvěři, všemu nebeskému ptactvu a všemu pohybujícímu se na zemi, v čem je živá duše, jsem dal za pokrm každou zelenou rostlinu.“

Šťastní a zdraví lidé i bez masa a sýru

Mluvčí komunity Neve Shalom, Ahmadiel Ben Yehuda, který do Dimony emigroval z USA v roce 1979, se pro ISRAEL21c vyjádřil, že i když v komunitě nevedou žádné záznamy o přesném počtu obyvatelstva, podle odhadů zde v současnosti žije více než 3000 lidí.

„Soudím to na základě toho, že jen v letech 1972-1973, se ve zdejším mateřském centru „House of Life“, narodilo více než 1 000 dětí.

Základ stravy zdejších obyvatel tvoří čerstvá zelenina, ovoce, semena, a výrobky ze sóji. Zakázaný je alkohol, kouření, rafinovaný cukr a obyčejná sůl. Vždy v sobotu, každý člen komunity starší než 13 let, pije jen čistou vodu. Podle slov Bena Yehuda, nejde o žádný duchovní rituál ani sebetrýznění, ale o přirozenou očistu těla.

“Tělo si potřebuje jednou za čas odpočinout a zregenerovat. Pokud se však někdo necítí dobře, může si během dne dopřát kousek ovoce.“

Další z tradic, která slouží na očistu organismu, je konzumace RAW stravy, a to 4krát do roka. “Během jednoho týdne, vždy při změně ročního období, konzumujeme jen tepelně neupravené potraviny, tedy zeleninové saláty, ovoce, syrovou pohanka nebo semínka.” Říká Ben Yehuda, který prozradil ještě jednu kuriozitu.

Zelenina a ovoce bez semen jsou pro nás tabu. I v Bibli se píše, že Bůh dal lidem rostliny se semeny. Semena mají nepopsatelnou vlastnost, která nám prospívá. Zelenina a ovoce bez nich pro nás nejsou zdravé.

100 % soběstační

V době, kdy komunita vznikala, v těchto končinách neznali sóju ani výrobky z ní. Proto vyslali jednoho ze svých členů do Japonska a na základě jeho poznatků následně investovali do vybudování továrny na výrobu sójových výrobků.

Těmi v současnosti zásobují sebe a ještě několik veganských restaurací v Izraeli. To je také další zásadou v Neve Shalom. “Povolené” jsou pouze lokální a sezónní potraviny.

Kopie ráje na zemi?

Ve Vegan village nepotkáte jednoho člověka s nadváhou, kardiovaskulárními nemocemi či vysokým cholesterolem. Lidé ve věku nad 90 let zde také nejsou žádnou výjimkou.

Život v komunitě se podařilo v krátkém dokumentu zachytit také izraelskému vlogerovi, Nuseirovi Yassinovy, známějšímu pod názvem “Nas Daily“ https://www.facebook.com/nasdaily/videos/735022803608306/.

Takhle by mohla vypadat pozemská kopie ráje. Co na to říkáte?

Autorka: Viktória Hartmannová