Proč je dobré vyměnit opalovací krém z drogerie za ten přírodní

Začíná doba dovolených, spousta z nás už jistě pomalu balí kufry a dokupuje ještě poslední nezbytnosti, aby ta letošní dovolená proběhla bez sebemenších problémů.

Existují i čistší opalovací krémy?

Nezbytnou součástí výbavy na léto je i opalovací krém. Na opalovací přípravky teď navíc najdete všude v drogeriích různé slevy, ale my si teď řekneme, proč byste se jim měli spíše vyhnout.

Běžně dostupné opalovací krémy obsahují chemické UV filtry oxybenzon, avobenzon, octisalate, oktokrylen, homosalat nebo octinoxate či jejich kombinace.

Není vše bezpečné

Ty mají tendenci velmi snadno prostupovat naší pokožkou až do krevního řečiště a páchat v těle nemalé škody. Oxybenzon (ale i jiné) je navíc zařazen mezi tzv. endokrinní disruptory, čili má přímý vliv na hormonální soustavu člověka.

Mimoto pak má i negativní vliv na korály a celý podmořský ekosystém. Na Havaji je už dokonce v platnosti zákon, který v budoucnu bude zakazovat použití opalovacích krémů obsahující chemické filtry a není vyloučené, že další země budou brzy následovat.

Přídoní varianta existuje

Místo tedy konvenčního krému zvolte přírodnější variantu, tedy krém (nebo olej či sprej), který obsahuje minerální filtry. Konkrétně jde o oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý.

Při nákupu si jen pohlídejte, aby minerály byly obsaženy v non-nano formě, nano částice totiž opět pronikají do kůže, takže by to bylo tak trošku zbytečné. Minerální filtry v krému fungují jako taková zrcátka. Po namazání vytvoří na těle bariéru a odráží UVA i UVB paprsky zpět. Nezpůsobují podráždění pokožky a nejsou toxické pro vodní organismy.

Ochranné opalovací krémy

Mezi opalovací přípravky obsahující oxid zinečnatý patří například krémy Badger s SPF 30, Wooden Spoon s SPF 30, Ayan s SPF 35 nebo Dr. Mercola s SPF 30. Ale jsou i jiné, důležité je důkladně číst složení.

Samozřejmě, že jen samotné používání opalovacího krému není dostatečnou ochranou. Platí, že byste se měli vyhýbat přímému polednímu sluníčku, držet se spíše stinných míst, nosit pokrývku hlavy a sluneční brýle, dodržovat pitný režim a důležitá je samozřejmě i vyvážená strava bohatá na antioxidanty. 

Bezpečnému opalování zdar!