18. 1. 2018

Na ženské téma – menstruační kalíšek

Každá žena průměrně za svůj život spotřebuje 10 000 kusů vložek nebo tamponů. Tyto výrobky a také jejich obaly vytvářejí nerecyklovatelný komunální odpad. Pokud si říkáte, že jiná možnost není, rádi vás seznámíme s ekologickou a ekonomickou alternativou – menstruačním kalíškem.

Menstruační kalíšek

Kalíšek se používá jako běžné tampóny, ale je mnohem bezpečnější a pohodlnější. Zavádí se dovnitř do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev. Nevysušuje poševní sliznici a díky jeho hladkým stěnám se nemohou množit baktérie, které by případně mohly způsobit TSS (syndrom toxického šoku). Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy (vytvoří se podtlak) a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj a ne ven.

Každé 4 až 12 hodin (podle toho, jak je silná menstruace) je nutné kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny. Je možné jej používat i v noci a také při sportování. Údržba kalíšku je opravdu jednoduchá. Desinfikuje se 5 minut ve vroucí vodě.

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu (TPE). Kalíšky z lékařského silikonu jsou nejdražší, jejich výhodou je ale to, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují. Oproti tomu Latex vyvolává alergie mnohem častěji. Nový materiál TPE má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodý jako silikon. Jeho výhodou je, že kalíšky z něj vyrobené jsou levnější.  Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let. Delší životnost uvádí výrobci kalíšků z lékařského silikonu.

Kalíšky můžete najít pod značkami Mooncup, Lunnete, Keeper, LadyCup a další. Většina kalíšků se vyrábí ve dvou velikostech – pro mladé ženy před porodem a pro ženy, které už mají první porod za sebou.

Ženy, které začaly menstruační kalíšek používat, svého rozhodnutí nelitují. Některé přiznávají, že jim chvíli trvalo, naučit se s kalíškem manipulovat, ale dodávají, že to určitě stojí za to.

Pokud máte s kalíškem své osobní zkušenosti, neváhejte se o ně podělit a přidejte ke článku komentář.

Podobné štítky: ,
Další článek:

2 komentáře for “Na ženské téma – menstruační kalíšek”

  • Pavlína says:

    Menstruační kalíšek používám od značky Mooncup, kupovala jsem ho asi před dvěma lety na poharek.cz. První pocity byly rozporuplné, od zhruba pátého cyklu bych ho nevyměnila ani za nic. Neřeším, jestli mám doma zásobu vložek a tamponů, neřeším, jestli v noci něco neproteče. Navíc je to ekologická a hlavně i úsporná alternativa běžných vložek. Slyšela jsem, že v cizině už na pohárku jede většina žen.

    • Lucie says:

      Já používám kalíšek více než rok a jsem moc spokojená. Lituji, že jsem s ním nezačala dřív.Je úžasně pohodlný, můžu s ním sportovat, plavat, jezdit na koni. Také oceňuji, že stačí ho vylít ráno a večer ve sprše. Pracuji venku a měnit si tampon v lese je hrůza. Takhle skoro i zapomenu, že své dny mám. Kdo váháte, určitě jděte do toho.


Komentáře k článku

Ochrana před roboty * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Další v kategorii

Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap
Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap

Také vás při balení svačiny do alobalu nebo igelitového sáčku napadlo, že potřebujete obal, který po jídle [Číst dále]

Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers
Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers

Nad možností ušetřit na spotřebě vody v domácnostech či  firmách, by se měl pozastavit snad každý, kdo [Číst dále]

Proč si namlít celozrnnou mouku pomocí domácího mlýnku
Proč si namlít celozrnnou mouku pomocí domácího mlýnku

Voňavý a zdravý koláč, chutný chléb z těch nejkvalitnějších surovin, vločky do kaší a müsli [Číst dále]

4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu
4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu

Ekologické lahve jsou v dnešní době u nás naštěstí již velmi rozšířené. Jejich ekologický přínos je [Číst dále]

Zdravé spaní bez chemie
Zdravé spaní bez chemie

Věděli jste, že není povlečení jako povlečení? O tom, že chemie na nás v dnešním světě útočí na [Číst dále]

Můžete také navštívit:

WiananGroup™ - Návrh, realizace a provoz webových stránek.