17. 12. 2018

Což takhle dát si kopřivový „špenát“

Pokud nepatříte k odpůrcům špenátu, vyzkoušejte pro změnu jeho variantu z kopřiv. Kopřivy si natrháte volně v přírodě a hlavně prospějete svému zdraví. A nebojte se, jazyk si nespálíte.

Recept

Na jemno pokrájenou cibuli zpěníme na oleji nebo másle,  posymepe hladkou moukou a připravíme světlou jíšku. Přidáme umyté a pokrájené kopřivy, zalijeme mlékem. Osolíme, opepříme a dusíme do měkka. Dochutíme česnekem a ještě chvíli prohřejeme. Můžeme rozmixovat.

Něco o kopřivě

Z kopřivy se sbírají hlavně listy a nať, a to nejlépe do konce května. Čerstvé listy jsou mírně toxické a působí na pokožce pálení a puchýřky.  Sušením nebo varem se však toxické látky ničí a kopřivu lze pak podávat i dlouhodobě a bez jakýchkoliv kontraindikací. Suší se co možná nejrychleji ve stínu.

Kopřiva se nejčastěji podává ve formě odvaru nebo nálevu. Mezi látky které obsahuje, patří např. chlorofyl, minerální látky, vitamíny (B1,2, vit. C), třísloviny, organické kyseliny a mnoho dalších. Kopřiva působí protizánětlivě, čistí krev a podporuje krvetvorbu (při chudokrevnosti), pomáhá zastavovat krvácení, snižuje hladinu krevního cukru (působí jako antidiabetikum), působí močopudně (léčí záněty močových cest), zlepšuje prokrvení orgánů, pomáhá léčit různá orgánová onemocnění (játra, slinivka, vaječníky apod.). Dále pomáhá při astmatu a alergických projevech jako jsou například exémy.

Podobné štítky: ,
Předchozí článek:
Další článek:

Komentáře k článku

Ochrana před roboty * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Další v kategorii

Cuketa na šest způsobů
Cuketa na šest způsobů

Pokud dostáváte cukety a nevíte, jak je zpracovat, nevěšte hlavu. Cuketa se dá připravit na mnoho způsobů a je [Číst dále]

Polévka z dýně Hokkaido
Polévka z dýně Hokkaido

Tato odrůda dýně, známá pod názvem Hokkaido, se pomalu začíná dostávat do povědomí spotřebitelů. Lze ji [Číst dále]

Domácí rajčatový kečup
Domácí rajčatový kečup

Pokud máte rajčata z vlastní zahrádky nebo od ekopěstitele, máme pro Vás recept na výborný domácí kečup. [Číst dále]

Dýňový kompot
Dýňový kompot

Dýně je ideální biopotravina. Roste bez větších nároků na každé zahrádce. Pokud nemáte dýni z vlastního [Číst dále]

Můžete také navštívit:

WiananGroup™ - Návrh, realizace a provoz webových stránek.