21. 7. 2018

Zdravé spaní bez chemie

Věděli jste, že není povlečení jako povlečení? O tom, že chemie na nás v dnešním světě útočí na každém kroku, nejen v potravinách, svědčí následující článek.

Konvenční textil z bavlny neobsahuje jen „čistou“ bavlnu, ale doslova chemický koktejl látek, které se mohou z textilu uvolňovat a mnohdy zavdávají příčinu nejrůznějších forem alergií a kožních problémů. Aby se textil nemačkal, aby jej nenapadali během skladování nejrůznější škůdci, aby byl bílý než bělejší, používají se během jeho výroby a úpravy mnohé chemikálie. Uvádíme přehled těch hlavních, s prokázaným účinkem na lidské zdraví.

index

Azobarviva. Barviva, jejichž rozkladem vznikají rizikové primární aromatické aminy. Tato azobarviva je v ČR zakázáno používat k barvení výrobků pro děti. Tudíž k barvení výrobků určených pro dospělé se používat mohou. Jedná se o látky karcinogenní a o látky z karcinogenity podezírány.

Disperzní barviva. Při nedodržení technologického postupu barvení může dojít k jejich uvolňování a barvivo se může resorbovat kůží do organismu. Podle zkušenosti německých alergologických klinik může být 1-2 % všech kontaktních alergií způsobeno kontaktní alergií na textilní barviva.

Těžké kovy. Jsou obsaženy v textilních barvivech, z nichž některá se stále používají. Těžké kovy se hromadí v lidském organismu a mají řadu nepříznivých účinků na jeho fungování.

Formaldehyd. Jedná se tedy o prokazatelně zdraví škodlivou látku, která vstupuje do organismu i vstřebáváním kůží. Používá se k ochraně prádla proti mačkání. O formaldehydu se v odborných kruzích mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému.

Pesticidy. Jedná se o chemické sloučeniny, které bývají velmi toxické nebo vykazují jiné nežádoucí vlastnosti. Chlor. Používá se běžně k bělení bavlny. Jedná se o dráždivou chemickou látku, jejíž zbytky v textilii mohou vyvolávat kožní alergie a ekzémy.

Jestli jste překvapeni, nejste sami. Divíme se, proč jsme obklopeni tolika druhy alergií a ejhle – není divu, když chemie je všude kolem nás. Pokud trpíte nežádoucí alergií a ekzémy, zkuste biotextil.

V České republice se na biotextil zaměřil český výrobce BIO4PLANET, který ve svém sortimentu nabízí kvalitní lůžkoviny čistě přírodního původu, bez chemie, z certifikovaných biotextilních materiálů.

V obchodě BIO4PLANET naleznete bio povlečení, bio polštáře i bio přikrývky ve standardních českých rozměrech. Přesvědčte se, že nejen zdravé jídlo, ale i zdravý spánek v objetí přírody, bez chemie, je lepší.

autor: Pavla Svobodová

Podobné štítky:

Komentáře k článku

Ochrana před roboty * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Další v kategorii

Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap
Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap

Také vás při balení svačiny do alobalu nebo igelitového sáčku napadlo, že potřebujete obal, který po jídle [Číst dále]

Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers
Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers

Nad možností ušetřit na spotřebě vody v domácnostech či  firmách, by se měl pozastavit snad každý, kdo [Číst dále]

Proč si namlít celozrnnou mouku pomocí domácího mlýnku
Proč si namlít celozrnnou mouku pomocí domácího mlýnku

Voňavý a zdravý koláč, chutný chléb z těch nejkvalitnějších surovin, vločky do kaší a müsli [Číst dále]

4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu
4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu

Ekologické lahve jsou v dnešní době u nás naštěstí již velmi rozšířené. Jejich ekologický přínos je [Číst dále]

Můžete také navštívit:

WiananGroup™ - Návrh, realizace a provoz webových stránek.