17. 12. 2018

Na nákupy s ekotaškou

I nakupovat je možné ekologicky. Stačí jen nepoužívat igelitové nákupní tašky, které se ve velkém množství rozdávají zdarma nebo za malý poplatek v supermarketech, ale pořídit si tašku ekologickou. Co je to ekologická taška? Může to být jakákoli taška, která má vysokou životnost a plně nahradí zmíněné tašky igelitové.

Igelitové tašky mají negativní vliv na životní prostředí, neboť jsou vyrobeny z těžko rozložitelných materiálů. Tašky se často i po prvním použití trhají, jejich životnost je tedy velmi krátká a jejich spotřeba proto vysoká.

Igelitky u nás

Spotřeba igelitových tašek v supermarketech je opravdu značná. Společnost Ahold uvádí, že v hypermarketech Albert ročně rozdala přibližně 60 milionů bezplatných igelitových tašek. Po zpoplatnění spotřeba klesla o polovinu. Společnost Tesco sice bezplatné plastové tašky ve svých prodejnách stále nabízí, jejich spotřebu se ale snaží snížit například prodejem jutových nákupních tašek. Podobně postupují také hypermarkety Globus.

Igelitky ve světě

V Itálii vyšli rázně do boje proti používání igelitových tašek. 1. ledna 2011 začal platit zákon, podle kterého nesmí italští obchodníci nabízet igelitky, mohou je nahradit pouze taškami z jiného materiálu, jako je například ekologicky rozložitelný plast, látka nebo papír. Roční spotřeba igelitových tašek v Itálii činí podle údajů hlavní italské asociace na ochranu přírody Legambiente 20 miliard kusů. To v přepočtu znamená více než 330 tašek na osobu, neboli také jednu pětinu celkové spotřeby v Evropě.

Taška Envirosax Greengrocer
Taška Envirosax Greengrocer

Pořiďte si ekologickou tašku

Ti šikovnější si můžou ekotašku ušít i doma. Pro ty ostatní je tady široká nabídka tašek různých velikostí, materiálů a zpracování. V České republice mají velkou oblibu tašky australské značky Envirosax. Tyto tašky jsou ekologicky příznivou alternativou ke zmíněným igelitkám. Díky nosnosti až 20 kg, zesíleným švům a lehkému, ale pevnému materiálu jsou ideálními taškami na malé i velké nákupy. Navíc jsou vyráběny v mnoha barvách a designech, které uspokojí i vysoké nároky uživatelů. Na výrobu tašek jsou použity pouze obnovitelné nebo recyklovatelné materiály. Tašky se vyznačují vysokou živostností.

Manželé, používající tašky Envirosax říkají: „První tašku jsme dostali jako dárek a hned jsme si ji při nákupech oblíbili hlavně díky její velikosti, pevnosti a možnosti nosit i přes rameno. Pak jsme pořídili ještě další dvě tašky, což nám nyní ideálně stačí i pro velké rodinné nákupy. Tašky používáme už dlouho a stále jsou jako nové. U nás doma už igelitku nenajdete.“

Tašku Envirosax můžete koupit například v eshopu ProSluníčka.cz


Podobné štítky: , , ,
Předchozí článek:

Komentáře k článku

Ochrana před roboty * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Další v kategorii

Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap
Zabalte si svačinu ekologicky do obalů EcoEasy Wrap

Také vás při balení svačiny do alobalu nebo igelitového sáčku napadlo, že potřebujete obal, který po jídle [Číst dále]

4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu
4 tipy na neobyčejné ekologické lahve na vodu

Ekologické lahve jsou v dnešní době u nás naštěstí již velmi rozšířené. Jejich ekologický přínos je [Číst dále]

Úspora vody v domácnosti? S perlátory Watersavers až o 70%
Úspora vody v domácnosti? S perlátory Watersavers až o 70%

Kdo by si nepřál omezit množství spotřebované vody v domácnosti. Chceme nejen snížit naše měsíční [Číst dále]

Noste svačiny v eko obalech
Noste svačiny v eko obalech

Novinkou na českém trhu jsou opakovaně použitelné obaly na svačiny Boc´n Roll a Snack´N Go. Boc´n Roll [Číst dále]

Proti mravencům v bytě bez chemie
Proti mravencům v bytě bez chemie

Mravenci v bytech a domech jsou vždy nezvanými hosty, kterých se chceme co nejdříve zbavit. Stěhují se do [Číst dále]

Můžete také navštívit:

WiananGroup™ - Návrh, realizace a provoz webových stránek.