17. 12. 2018

Je Vaše domácnost ekologická?

Vše co v domácnosti, a nejen tam, děláme, můžeme dělat tak, abychom nezatěžovali nebo alespoň méně zatížili naše životní prostředí. Ať už vaříme, pereme, uklízíme, pracujeme na zahradě nebo vytápíme dům – při každé činnosti se můžeme zamyslet, zda nespotřebováváme příliš mnoho energie nebo nepoužíváme zbytečné množství čistících prostředků.

Souhrn takovýchto námětu k zamyšlení, rad a návodů najdete v publikaci Desatero domácí ekologie, kterou vydala Síť ekologických poraden ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica. Nejde o vědecký text, ale spíše o osobní vyzkoušená doporučení a náměty pro ostatní.  Jak už název napovídá, obsah je tvořen deseti kapitolami, které jsou psány poutavým a čtivým způsobem a každý čtenář si určitě najde téma, které ho bude zajímat.

Co v desateru najdete?

Věděli jste například, jaký typ domu je vzhledem k ekologickým aspektům nejvhodnější? Je to pasivní dům. Pasivní se nazývá proto, že většina tepla, které je potřeba na zachování tepelné pohody, se do domu dostává z lidí, z používání spotřebičů, ze slunka okny – tedy pasivně.

Je také například dobré vědět, že množství spotřebované energie v bytě můžeme hodně ovlivnit barvou stěn, podlahy a stropu. Bílá odráží více než 80% světla, tmavozelená 15 % a černá jen 9 % světla. Stojí za to používat ty nejsvětlejší odstíny bílé (označené např.„polar“), ač jsou dražší. Rozhodně se vyplatí.

Používáte různé vůně na toaletu? Autoři textu říkají: „Nepoužíváme kostky do záchodových míst. Nemají žádný čisticí účinek, přispívají ale podstatně k nadměrnému zatížení ovzduší a čistíren odpadních vod. Tyto vůně mohou škodit rybám a dalším vodním organismům ve vodních tocích, kde nejsou čističky odpadních vod. Navíc jde o další zbytečné odpady – obaly, držadla atd. Syntetické nápodoby a přírodní aromata mohou navíc způsobovat alergie a škodit tím našemu zdraví. “ Čisté toalety docílíme raději pravidelným úklidem.

Víte, jak poznáte čisticí prostředky s ekologickým certifikátem? Jak využít dešťovou vodu? Proč v zimě nesolit chodníky? Jak nakupovat ekologicky? To a mnoho dalších témat najdete v uvedené publikaci.

Celý text si můžete stáhnou v pdf  formátu zde.

Zdroj: Ekologický institut Veronica.

Podobné štítky: , , ,
Předchozí článek:

Jeden komentář for “Je Vaše domácnost ekologická?”


Komentáře k článku

Ochrana před roboty * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Další v kategorii

Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers
Soutěž o sadu spořičů vody Watersavers

Nad možností ušetřit na spotřebě vody v domácnostech či  firmách, by se měl pozastavit snad každý, kdo [Číst dále]

Jarní úklid domácnosti bez chemie
Jarní úklid domácnosti bez chemie

Jaro je už za dveřma a s ním i velký jarní úklid. Pokud hledáte alternativu k běžným čistícím [Číst dále]

Mýdlový sliz bez vody
Mýdlový sliz bez vody

Článek Jak na mýdlový sliz je jednoznačně nejoblíbenějším na našem webu. Jsme rádi, že je tento způsob [Číst dále]

Do boje s potravinovými moly
Do boje s potravinovými moly

Když se moli usadí v potravinách, je to velmi nepříjemné. Definitivně se jich zbavit může být někdy běh na [Číst dále]

Jedlá soda – eko čistící prostředek
Jedlá soda – eko čistící prostředek

Jedlá soda je všeobecně známá jako lék na pálení žáhy nebo jako součást prášku do pečiva. Má ale mnohem [Číst dále]

Můžete také navštívit:

WiananGroup™ - Návrh, realizace a provoz webových stránek.