17. 12. 2018

Co je to ekofarma?

Název ekofarma vznikl ze slov ekologie a farma. Ekofarmy jsou zemědělské podniky, hospodařící ekologickým způsobem. Nepoužívají žádné chemické prostředky, pouze přírodní produkty. Ekologický způsob hospodaření znamená vrátit se k původnímu způsobu zemědělství, který využívali již naši předci. Ekohospodaření neškodí přírodě, respektuje přirozené principy a postupy.

Výhody ekologického způsobu hospodaření jsou nepopiratelné. Do půdy se nedostávají chemické látky, které jsou jen stěží odbouratelné a některé ani odbourat nelze. Ekologické zemědělství udržuje a zlepšuje dlouhodobou úrodnost půdy a zvyšuje obsah její organické složky. Potraviny z ekologického zemědělství mají vysokou nutriční hodnotu a neobsahují škodlivé chemické látky. Ekofarmy chovají hospodářská zvířata etickým způsobem a poskytují jim přirozené podmínky pro jejich růst a vývoj.

Základ pěstování rostlin představuje zdravá půda. Zdravá půda rostliny vyživuje a je předpokladem našeho života a zdraví. Při ekologickém hospodaření se využívá pestrého hnojení, pestrých osevních postupů a šetrného zpracování půdy. Dosahuje se tak její přirozené úrodnosti. Ekologický zemědělec nehnojí přímo rostliny nýbrž půdu. Díky střídání plodin na poli a rozmanité kulturní krajině v jeho okolí jsou rostliny schopné samy se postarat o své zdraví.

Biopotraviny

Produktem ekologického zemědělství jsou biopotraviny. V dnešní době poptávka po bioproduktech stoupá, proto potraviny s označením „bio“ naleznete už téměř ve všech supermarketech. Nejlepší ekoprodukty však koupíte přímo na ekofarmě, pokud máte nějakou v blízkosti nebo můžete navštívit farmářský trh, kde jsou potraviny vždy čerstvé.

Dovolená na farmě

Pro ty, kteří nemají možnost přijít do styku s domácími zvířaty nebo si chtějí vyzkoušet práci na poli a mají zájem prožít několik dní na farmě,  je určena ekoagroturistiku. Takováto dovolená ale nespočívá pouze v pozorování dění na farmě a odpočinku, ale vyžaduje i zapojení se do práce. Každý by si měl tedy předem zvážit, zda je opravdu takovýto pobyt jeho přáním.

Pan Z., který kupuje kozí sýr z blízké ekofarmy, říka: „Kupovat sýr jezdím pravidelně. Takový sýr v obchodě nepořídím a vím jak a kde byl vyroben. Líbí se mi i atmosféra farmy a podpořím tak i místní podnikatele.“

Podobné štítky: ,
Předchozí článek:
Další článek:

Komentáře k článku

Ochrana před roboty * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Další v kategorii

Není olej jako olej aneb rafinovaný nebo lisovaný za studena?
Není olej jako olej aneb rafinovaný nebo lisovaný za studena?

Nabízí čeští výrobci bio kosmetiky kvalitu, jakou propaguji? Buďte obezřetní při výběru a čtěte etikety. [Číst dále]

Box of nature – nová krabička plná přírodních produktů
Box of nature – nová krabička plná přírodních produktů

Možná už jste se setkali s konceptem krabiček, které si můžete každý měsíc objednávat, s obsahem se [Číst dále]

Nábytek z palet
Nábytek z palet

Ať už je vaším cílem originální nábytek nebo jen nízká cena, vaší pozornosti by neměly ujít dřevěné [Číst dále]

Tip na výlet: Valašská dědina v Rožnově pod Radhoštěm
Tip na výlet: Valašská dědina v Rožnově pod Radhoštěm

Pokud byste rádi poznali, jak se žilo v Beskydech za časů našich prababiček, zamiřte do Valašského muzea v [Číst dále]

Jaké bývaly Vánoce dřív?
Jaké bývaly Vánoce dřív?

Vánoce, jaké známe dnes, jsou ve znamení nákupů dárků. Každoročně se ze zpráv dovídáme, kolik miliard [Číst dále]

Můžete také navštívit:

WiananGroup™ - Návrh, realizace a provoz webových stránek.